banner15

Siber saldırıları 'New World Hackers' üstlendi

On milyonlarca siteyi etkileyen saldırıya ilişkin ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve FBI’ın incelemesi sürerken, saldırıyı 'New World Hackers' isimli grup üstlendi. Saldırının Çin ve Rusya kaynaklı olduğu iddia ediliyor.

Siber saldırıları 'New World Hackers' üstlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de geçen cuma günü yaşanan siber saldırıya ilişkin federal kurumların incelemesi sürerken, saldırıyı New World Hackers isimli bir grup üstlendi. ABD'nin doğu yakısında cuma günü başlayan siber saldırı çok sayıda popüler siteyi etkilemişti.

Twitter, Amazon, PayPal, Netflix ve Pinterest'in de aralarında bulunduğu birçok medya ve teknoloji şirketini hedef alan saldırıda internete bağlanan güvenlik kamerası, televizyon ve ölçüm cihazları kullanıldığı belirtiliyor.

Saldırıdan etkilenen siteler, kullanıcıları kendi sayfalarına yönlendirmek için Dyn adlı şirketin verdiği hizmetten yararlanıyor. Dyn de söz konusu popüler web sitelerine erişimin yavaşlamasının nedeninin, sistemlerine yapılan siber saldırı olduğunu duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"ABD'nin doğu yakasına hizmet sunan DNS altyapımıza 21 Ekim sabahı küresel bir DDoS saldırısının yapıldığını tespit ettik. Erişimde sorunlar yaşanmaktadır."

ÇİN VE RUSYA İDDİASI

On milyonlarca internet sitesini etkileyen siber saldırının Çin ve Rusya kaynaklı olduğu iddia ediliyor. Saldırının ardından ABD İç Güvenlik Bakanlığı, konuyu incelediklerini bildirdi. Saldırının 8 Kasım'da yapılacak ABD başkanlık seçimleriyle ilgili olabileceği iddiaları üzerine Federal Araştırma Bürosu (FBI) olayı incelediklerini duyurdu. Amerikalı yetkililerden saldırının ardında kimin bulunduğuna dair şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 20:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35