Şikago'da Suriye gösterisi

Amerika'nın Şikago kentinde toplanan Suriyeliler, Beşşar Esad'a bir an önce sivil hayata geçirilmesi çağrısı yaptı.

Amerika 08.06.2011, 22:40 09.06.2011, 09:21
Şikago'da Suriye gösterisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika’nın  Şikago şehrinde, diğer bir çok şehrinde olduğu gibi yüzlerce insan, Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin sivil insanlara karşı yaptığı katliamları kınadı.  Yürüyüsü tertip eden ‘Coalition of American Syrians” (Amerikalı Suiyeliler Koalisyonu)  şiddetli yağmura rağmen yüzlerce duyarlı insanın yürüyüş alanına gelemsine sevindiklerini ifade ettiler.

Yürüyüşü tertip eden koalisyon adına konuşan Asma Ahkras, bu yürüyüşün gayesinin  Suriye rejiminin Sivil insanlara karşı işlemiş olduğu cinayetleri Amerikan halkına anlatmak olduğunu söyledi. Asma, konusmasında “Ben bir anneyim, 13 yaşında öldürülen Hamza Al-Khatib’ bin  annesinin neler düşündüğünü, neler his ettiğini neler çektiğini anlayabiliyorum. Onun daha fazla Hamzalar ölmesin, Umm Hamzalar ağlamasın, göz yaşları dökülmesin’  diye biz buradayız” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Arap Hıristiyan Cemaati önderi Piskopos Malik Rayhani dikkati dökülen masum kanlarına çekti, rejimin kan dökmesine son vermesini istedi. Rayhani, konusmasında “Hürriyet ve barışı, bir rejim temin edemiyorsa, o rejim gerçekten halkı temsil eden bir sejim değildir.  Adalet  Yüce Tanrının insanlara hediyesidir. Kendi insanlarını katl eden bir rejim, adil bir rejim degildir. Adaleti  bu  büyük bir günahtır”

Bundan sonra konuşan İmam Muhammad ise, Suriye hükümetine, “Ne zamana kadar bizleri şahıslara, modern Firaunlara taptıracağınızı zan ediyorsunuz..? Ne zamana kadar korku putlarının karşısında eğileceğimizi düşünüyorsunuz..?  Ne zamana kadar haksıiz, hukuksuz, temelsiz, vicdansız, adaletsiz düzeniniz devam edecek ? Ne kadar mazlum kanı dökeceksiniz” diye sordu.

Ayrıca Obama hükümetine çağrıda bulunan İmam Muhammed, “Biz sizleri Amerikan insani degerlerine sahip çıkasınız diye seçtik, ne yazıkki şu andaki politikanız bundan çok uzaktır. Bilmelisiniz ki  insan hak ve hukuku her şeyin üzerindedir.  Biz Amerika olarak politikamızı bu yönde belirlemek zorundayiz. Bu ülke zalimlere karşı mazlumun yanında olmak üzere kurulmuştur. Bu ulkeyi kuran insanların ülküsüne saygı gösterip  zalimlere karşı  durmamız gerekmektedir. Ancak develet olarak bizim tavrımız bundan çok uzaktır. Bilinmelidir ki  iki yüzlü münafıkça poltikalar artık kimseyi kandırmıyor” .

Toplantı, okunan şiirler ve kapanış duasının ardından son buldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?