banner39

Sisi'den ABD'ye: Yardım etmezsen Afganistan oluruz

Mısır Cumhurbaşkanı Adayı Sisi, ülkesinin ABD yardımlarına ihtiyacı olduğunu belirterek, yardım alamamaları durumunda Ortadoğu'da yeni bir Afganistan'ın ortaya çıkacağını savundu

Amerika 16.05.2014, 17:01 16.05.2014, 17:01
Sisi'den ABD'ye: Yardım etmezsen Afganistan oluruz

İslam Osmanoğlu / Dünya Bülteni-Kahire

Mısır Cumhurbaşkanlığı adayı Abdulfettah el Sisi, ülkesinin ABD’nin yardım ve desteğini ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sisi, Ortadoğu’da yeni bir Afganistan’ın ortaya çıkmasını engellemek için ABD’nin Mısır’a terörle mücadele konusunda destek vermesi gerektiğine işaret etti.

ABD’nin Mısır’a her yıl yaptığı 1.3 milyar dolarlık askeri yardımı bu yıl da yapmasının gereğini dile getiren Sisi, yardımların Mursi’nin devrilmesinin ardından Obama yönetimi tarafından dondurulduğunu hatırlattı.

Sisi ayrıca, yapılacak ABD askeri yardımlarının Sina’daki terör odaklarının yok edilmesine karşı kullanılacağını ifade etti.

"İSRAİL'İN GÜVENLİĞİ"

Dün bir haber ajansına konuşan Sisi, Obama’ya seslendi ve Sina’daki operasyonların İsrail’in güvenliğine de yönelik olduğunu ima etti.

Sisi, "Biz teröre karşı savaşıyoruz. Mısır ordusu Sina’nın terör yuvası olmasını ve buradan komşulara zarar verilmesini engellemek için bölgede büyük operasyonlar düzenliyor" şeklinde konuştu.

Batı ülkelerinin Suriye’de muhaliflere destek vermesini de eleştiren Sisi, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini aksi takdirde oranın da yeni bir Afganistan’a dönüşebileceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?