Siyahiyi öldüren polis cinayetle yargılanacak

ABD'de siyahi bir sürücüyü öldüren polisin ifadesi kamerasının çektiği görüntülere aykırılık teşkil etti, polis cinayetle yargılanacak...

Siyahiyi öldüren polis cinayetle yargılanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Ohio eyaletinde, trafik kontrolü sırasında siyahi sürücü Samuel DuBose'u tek el ateş ederek öldüren beyaz polis memuru Ray Tensing'in cinayetle yargılanmasına hükmedildi. Tensing’in vücut kamerasının çektiği görüntüler, ifadesini yalanlamıştı.

Amerikan medyasında çıkan haberlerde, Tensing'in kasten adam öldürme iddiasıyla da yargılanacağı ve suçunun kanıtlanması durumunda müebbet hapis cezasıyla karşılaşabileceği belirtildi.

Düzenlediği basın toplantısında kararı açıklayan Savcı Joe Deters, Tensing'in eylemini "kanunsuz" ve "mantıksız" olarak niteledi.

Cincinnati Üniversitesi yerleşkesi yakınlarında 19 Temmuz'da yaşanan olayda, DuBose'un otomobilini plakası olmadığı gerekçesiyle durduran polis Tensing, 43 yaşındaki siyahiyi tabancayla vurarak öldürmüştü.

Tensing, olay hakkında hazırlanan tutanakta, DuBose'un aracıyla kaçmaya çalışırken kendisini sürüklediğini ve bunun üzerine ateş etmek zorunda kaldığını iddia etmişti.

Savcı Deters'in basın toplantısı sırasında yayınladığı ve Tensing'in üniformasına monte edilmiş vücut kamerasının kaydettiği görüntüleri içeren video kaydında ise olayın Tensing'in anlattığı gibi gerçekleşmediği ortaya çıktı.

Deters, "30 senedir bu işi yapıyorum, bu olay bugüne kadar gördüğüm ve bir polis memurunun yaptığı en ahmakça eylem" diye konuştu.

Olay sırasında DuBose'un sadece basit bir emre karşı geldiğini ve her şeyin kontrol altında olduğunu belirten Deters, "Böyle bir şeyin yaşanması son derece gereksizdi" dedi.

Savcı, Tensing için, "Kasten öldürdü. Asla bir polis memuru olmamalıydı" ifadelerini kullandı.

Kararın açıklanmasının ardından Tensing için arama kararı çıkarıldığı, bir süre sonra polis memurunun teslim olduğu belirtildi.

ABD'de siyahilere yönelik polis şiddeti, geçen yıl Missouri'ye bağlı Ferguson kentinde 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'un beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesinin ardından gündeme gelmişti. Olayı ele alan soruşturma kurulunun Wilson'ın yargılanmasına gerek görmediğini açıklaması ve başka eyaletlerde de benzer polis cinayetlerinin yaşanması, ülke çapında protesto gösterileri düzenlenmesine neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 08:55
banner53
YORUM EKLE

banner39