banner39

Snowden: Drone'lar 'düşman' üretti

NSA Eski Uzmanı Snowden, ABD'nin İslam ülkelerinde kullandığı insansız hava araçlarının daha fazla düşman kazandırdığını söyledi

Amerika 07.11.2015, 14:01 07.11.2015, 14:01
Snowden: Drone'lar 'düşman' üretti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski ajanlarından, Rusya’da sürgünde yaşayan Edward Snowden İsveç’in en büyük gazetelerinden Dagen Nyheter muhabirleri Lena Sundström ve Lotta Hardelin’in gerçekleştirdiği röportajında ”Dronlar yok ettiklerinden daha fazla "terörits" yaratmıştır” dedi.

Edward Snowden üç hafta önce internet gazetesi The Intercept’in kurucusu Glenn Greenwald’a sızdırılan ve gazetede ‘The Drone Papers’ başlıgıyla 8 bölüm olarak yayınlanan belgelerin yayınlanmasını kutladı.
Belgelerin en önemli ve tartışmalı bölümü ABD’nin 2012 Ocak ayından 2013 Şubat ayına kadar yürüttüğü ‘Operation Haymaker Action’ adı verilen dron saldırılarında yüzde doksanı sivil olan 219 kişinin öldürüldüğü iddia edilen bölüm olmuştu.

Sürgünde en çok ailesini özlediğini ama onlarla da Rusya’ya geldiklerinde sık sık görüştüğünü, sürgünlüğün artık eskisi gibi etkin olmadığını belirten Snowden ”Önceleri sürgüne gönderilen kişiler önemlerini, politik etkilerini kaybediyorlardı. Teknoloji bu durumu değiştirdi. Sürgün stratejisi eski etkinliğini yitirdi” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?