banner15

Snowden'e Rusya ajanı suçlaması

Alman dış istihbarat servisi BND eski Başkanı Gerhard Schindler, ABD'li ifşacı Edward Snowden'ın Rus istihbaratına çalıştığını iddia etti.

Snowden'e Rusya ajanı suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND eski Başkanı Gerhard Schindler, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) gizli belgelerini ifşa eden Edward Snowden'la ilgili yeni iddialar ortaya attı.

Snowden'ı "Rus gizli servisinin oyun topu" olarak nitelendiren Schindler, Snowden'ın Rus istihbarat servisi FSB adına çalıştığını söyledi.

Alman Bild gazetesinin başkent Berlin'de düzenlediği "Snowden-Kahraman mı hain mi?" başlıklı toplantıda konuşan Schindler, Snowden'ın Rus istihbaratı için çalıştığının kesin olduğunu ifade etti.

Snowden'ın Rusya'da yaşadığına dikkat çeken Schindler, Amerikan gizli servisi NSA'in eski çalışanı Snowden'ın kendi isteği ile Rusların himayesi altına girdiğini savundu.

SCHINDLER'İN İDDİALARINA TEPKİ

Ancak NSA'in dinleme faaliyetleri ile ilgili Alman meclisinde kurulan araştırma komisyonunun üyesi Konstantin von Notz, Schindler'in iddialarına karşı çıktı.

Yeşiller Partisi üyesi Notz, Snowden'ın kendi isteğiyle Rusya'da yaşadığının saçma bir tez olduğunu ifade etti. Notz, Snowden'ın ifadesinin alınması için Almanya'ya getirilmesi gerektiğini savundu.

Berlin'deki toplantı, "Snowden" adlı filmin Alman sinemalarında gösterime girmesi vesilesi ile düzenlendi. Snowden'ın ifşa ettiği gizli belgeler Almanya-ABD ilişkilerinde gerilime neden olmuştu.

Snowden, NSA'in dünya genelindeki dinleme faaliyetlerine ilişkin belgeleri ele geçirmiş ve gazeteciler aracılığıyla ifşa edilmesini sağlamıştı. Ülkesinde casusluk ve devlet sırlarını ifşa etme gibi suçlamalarla karşı karşıya olan Snowden, kendisine iltica hakkı tanıyan Rusya'da ikamet ediyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 13:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35