banner39

banner35

'Sonik saldırılar konusunda ABD kasten yalan söylüyor'

Küba Dışişleri Bakanı Rodriguez, ABD'yi sonik saldırılar konusunda "kasten yalan söylemekle" suçladı

Amerika 03.11.2017, 10:55 03.11.2017, 10:55
'Sonik saldırılar konusunda ABD kasten yalan söylüyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, ülkede görev yapan Amerikalı diplomatların maruz kaldığı öne sürülen gizemli sonik saldırılar konusunda ABD'yi yalan söylemekle suçladı.

Dışişleri Bakanı Rodriguez, basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD'yi sonik saldırılar konusunda "kasten yalan söylemekle" itham etti.

Konunun, eski ABD Başkanı Barak Obama döneminde kurulan "ikili ilişkilere zarar vermek ve ilerlemeyi ortadan kaldırmak için siyasi bir bahane" olarak kullanıldığını iddia eden Rodriguez, söz konusu anlaşmazlığın, kültürel, sportif ve öğrenci etkinliklerinin yanı sıra tarımla ilgili teknik toplantılar ve önerilen halk sağlığı iş birliğinde gecikmelere neden olduğunu belirtti.

ABD yönetimi, düzenlendiği öne sürülen sonik saldırılardan Küba hükümetini direkt suçlamasa da hükümetin, topraklarındaki diplomatları koruma mecburiyetini yerine getirmediğini savunuyor.

DİPLOMATLARDAKİ İŞİTME KAYBI

ABD'nin Havana'daki Büyükelçiliğinde geçen yıldan bu yana diplomatların ve aile fertlerinin de aralarında bulunduğu 24 kişide, bir tür sonik saldırıdan kaynaklandığı tahmin edilen işitme kaybı ile görsel ve bilişsel bazı rahatsızlıklar görüldüğü ifade edilmişti. ABD, olayın ardından ülkedeki personel sayısını azaltma kararı almıştı.

Küba'da işitme kaybı yaşayan ABD'li diplomatların ofislerinde ve konutlarında duyduklarını iddia ettikleri seslerin bir kaydı, ilk kez 13 Ekim'de kamuoyu ile paylaşılmıştı. Kayıtta cırcır böceği sesine benzer yüksek frekansta sürekli ve tiz bir ses duyuluyordu. Söz konusu gürültünün diplomatların fiziksel semptomlar yaşamadan önce duyduklarını ifade ettikleri farklı ses varyasyonlarının hemen hepsinde bulunduğu bildirilmişti.

Soruşturmacılar, olayın güçlü bir cihazla yapılmış sonik saldırı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Ancak kaydedilen seslerle diplomatların yaşadığı fiziksel rahatsızlıklar arasında bağlantı olduğu henüz kanıtlanmadı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 3 Ekim'de, Küba'nın Washington'daki büyükelçiliğinde görev yapan 15 diplomatı ülkelerine geri göndereceklerini açıklamıştı. Açıklamada, "3 Ekim'de, ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington'da görev yapan 15 diplomatın geri gönderileceğine ilişkin alınan karar hakkında, Küba hükümetini bilgilendirdi." sözlerine yer verilmişti.

ABD'nin Küba'da görev yapan diplomatlarının sayısını azalttığına ve bütün çalışanların ailelerinin ABD'ye geri çağrıldığına vurgu yapılan açıklamada, Küba hükümetinin Amerikalı diplomatların güvenliğini sağlayıncaya kadar ABD'nin Havana'da az sayıda diplomat bulunduracağı kaydedilmişti.

Küba'da 27 Ekim'de yayınlanan ve 30 dakika süren "Sonik Saldırılar İddiası" adlı programda, iddiaların kanıttan yoksun olduğu, Amerikalı müfettişlerin haziran, ağustos ve eylül aylarında Küba'yı ziyaret etmelerine rağmen ABD'nin, Küba'ya veya kamuoyuna saldırılara maruz kaldığı iddia edilen personelin tıbbi kayıtlarına ve ifadelerine erişim izni vermediği belirtilmişti. Küba'nın "en üst düzey hükümet yetkililerinin" talimatıyla kapsamlı soruşturma yürütüldüğü vurgulanan programda, ülkenin sonik saldırı düzenleyebilecek teknolojiye sahip olmadığına ve böyle bir teknolojinin ithal edilmesinin yasa dışı olduğuna dikkat çekilmişti.

Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?