Soros'a göre Çin'in sonu ABD gibi olacak

ABD'li borsa ve finans spekülatörü George Soros "Çin'in durumu 2007-2008'deki ABD'ye benziyor" diye konuştu.

Amerika 21.04.2016, 13:20 21.04.2016, 13:39
Soros'a göre Çin'in sonu ABD gibi olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milyarder yatırımcı ve spekülatör George Soros, Çin'in borç ile beslenen ekonomisinin, kredi piyasasının durmasından ve küresel bir resesyonu tetiklemeden önce, 2007-08 döneminde ABD'nin durumuna benzediğini kaydetti.

Soros, Çarşamba günü New York'ta katıldığı bir etkinlikte yaptığı açıklamada, Çin'in Mart ayı kredi büyüme rakamlarının bir uyarı işareti olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde yeni kredilerin geniş tanımlı ölçümü geçen ay 2.34 trilyon yuan (362 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin 1.4 trilyon yuan seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Bu durum, hükümetin borçların kontrol altına alınmasından ziyade ekonomik büyümeye öncelik tanıdığını işaret ediyor.

SOROS İLE ÇİN TARTIŞMASI BÜYÜYOR

ABD'li borsa ve finans spekülatörü George Soros daha önce "Eğer Çin ihracata dayalı ekonomisini ülke içi talebe dayandırır ve hem iktidarda kalmak hem de ülkeyi bir arada tutmak için ABD müttefiki bir ülke ile çatışmayı tırmandırırsa savaş başlayabilir" demişti.

Bu sözler sonrası Çin hükümetinin resmi yayını “Jenmin Jibao” (Halkın Günlüğü) gazetesinden Soros'a bir cevap gelmiş, "Yuan'a karşı spekülasyonlarında başarılı olamaz" denmişti. Soros’un "Finansal timsah" olarak adlandırıldığı yazıda, "Yuan'a karşı savaş" konusunda uyarı vardı.

Ama gelinen nokta, çöküşün sebebi olarak spekülatörleri gösteren Çin'in başarılı olamadığını düşündürüyor.

SOROS NELER DEMİŞTİ?

Çin'de borsaların çöküşe geçmesinden kısa bir süre önce Soros, BloombergTv’ye verdiği bir röportajda, Pekin'in ekonomisinin kaçınılmaz ve sert şekilde inişe geçeceğini söylemişti. Sonrasında ise Çin borsaları 2014 yılından bu yana en düşük oranları gördü. Şanghay Borsası Haziran ile karşılaştırıldığında neredeyse yüzde 45 değer kaybetmiş durumda.

Bloomberg verilerine göre, 2015 yılında Çin'den sermaye kaçışı bir trilyon dolar seviyesine ulaşmış durumda.

Soros, aynı röportajında "Çin ve Japonya gibi ABD'nin askeri müttefiki olan bir ülke arasında çatışma çıkarsa, bunun üçüncü dünya savaşı olacağını söylemek abartı olmaz" ifadesini kullanmış, ABD'yi ‘büyük bir tavizde bulunarak' Çin milli para birimi yuanı Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) para sepetine eklemeye davet etmişti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosunun açıklamasına göre, 2015 yılında Çin'in ekonomisi son 25 yılda en düşük olan yüzde 6,9 büyüme oranını gösterdi. Bu da Pekin hükümetinin beklediği yüzde 7 büyüme oranının altında bir rakam oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?