Spekülatör Soros'tan 3.Dünya Savaşı uyarısı

ABD'li borsa spekülatörü Soros, Çin'in ekonomideki adımlarının Üçüncü Dünya Savaşı'nı tetikleyebileceğini iddia etti

Amerika 22.05.2015, 11:56 22.05.2015, 12:16
Spekülatör Soros'tan 3.Dünya Savaşı uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li borsa ve finans spekülatörü George Soros, büyük oranda Çin ekonomisinin atabileceği adımlar nedeniyle yeni bir dünya savaşının çıkma ihtimalinden endişe duyduğunu açıkladı.

George Soros, ABD'nin 3.Dünya Savaşı'nı önlemek için Çin ile uzlaşma gerektiğini söyledi Soros, "Dünya tehlikeli yeni bir döneme girdi. Terörizm arttı, nükleer silahlar serbestçe üretiliyor ve ülkelerin ekonomik büyümeye muhtaç" dedi. Milyarder yatırımcı George Soros da dahil olmak üzere, bir çok yatırımcı için bu faktörler, üçüncü bir dünya savaşı çıkması için yeterli sebep olarak görülüyor.

Dünya Bankası'nda düzenlenen Bretton Woods Konferansı'nda konuşan Soros, "Eğer Çin ihracata dayalı ekonomisini ülke içi talebe dayandırır ve hem iktidarda kalmak hem de ülkeyi bir arada tutmak için ABD müttefiki bir ülke ile çatışmayı tırmandırırsa savaş başlayabilir" dedi.

Soros, "Çin ve Japonya gibi ABD'nin askeri müttefiki olan bir ülke arasında çatışma çıkarsa, bunun üçüncü dünya savaşı olacağını söylemek abartı olmaz" ifadesini kullandı. ABD'yi ‘büyük bir tavizde bulunarak' Çin milli para birimi yuanı Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) para sepetine eklemeye davet eden Soros, Çin'in de buna karşılık tavize giderek ekonomisinde hukukun egemenliğine dayalı reformlar yapabileceğini ve bu sayede iki sistem arasında ‘birleştirici bir bağ' kurulacağını söyledi.

‘ÇİN ASKERİ VE SİYASİ OLARAK RUSYA İLE AYNI HİZAYA GELİR'

Bu durumun gerçekleşmesi halinde küresel bir felaketin önüne geçilebileceğini savunan Soros, "Bunu yapmazsak gerçek bir tehdit ortaya çıkar; Çin askeri ve siyasi olarak Rusya ile aynı hizaya gelir ve üçüncü dünya savaşı tehdidi gerçeğe döner. Bu nedenle denemeye değer" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?