SSCB liderleri imza kalemleriyle dinlenmiş

ABD istihbaratının SSCB liderlerini anlaşmalar imzalanırken verilen kalemlere yerleştirilen cihazlarla dinlediği ortaya çıktı

SSCB liderleri imza kalemleriyle dinlenmiş

Tüm dünyayı sarsan teknik casusluk skandallarına imza atan ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA’nın, eski Başkan Bill Clinton'un eşi ve Obama'nın ilk Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “First lady” olduğu dönemde dinlemeye aldığı, Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra eski Başkan Jimmy Carter’a da “kulak” verdiği orta çıktı.

Habertürk'ün aktardığına göre NSA’nın eski ve ödüllü ajanı Wayne Madsen, yıllar önce görev yaptığı teşkilatın “sonradan gizliliği kaldırılmış” genelgelerine dayanarak “Beyaz Saray Sağlık Reformu Görev Gücü Başkanı” olduğu dönemde First Lady Hillary Clinton’ın “devlet memuru” sayılarak rutin dinlemeye alındığını belirtti.

Eski ajan Wayne Madsen, NSA ve CIA’nın oluşturduğu Special Collection Service (SCS) adlı özel istihbarat biriminin, ABD başkanlarının SSCB ve Rusya liderleriyle yaptığı anlaşmalar için düzenlenen imza törenlerinde kullandıkları “Parker” marka kalemlere böcek yerleştirdiğini öne sürdü.

Bu kalemler, özellikle silahsızlanma anlaşmalarında devreye sokulurdu. Bu “böcekli” kalemleri taşıyan kişilerin çevresindeki konuşmalar dinlenebiliyordu. Liderlerin, imzalarını attıktan sonra kalemlerini değiştirmesi geleneği gelişmişti.

Kaynak: Habertürk

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 15:25
banner53
YORUM EKLE

banner39