banner15

Stratfor darbeyi işte böyle okudu...

‘Gölge CIA' olarak bilinen ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratfor, Türkiye'deki darbe girişimininde kilit rolün Gülenci cunta tarafından oynandığını, ancak Gülen hücrelerinin, TSK içerisinde bulunan 'Erdoğan muhaliflerince' maşa olarak kullanıldığını öne sürdü

Stratfor darbeyi işte böyle okudu...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratfor, Türkiye'deki darbe girişimi ile ilgili kurumsal kimlike bir yazı kaleme aldı.

TSK içerisindeki darbe girişiminde en kilit rolü Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye ait hücrelerin rol oynadığı belirten Stratfor, "Ordu içerisindeki Erdoğan muhalifleri, FETÖ hücrelerini maşa olarak kullandı" ifadesine de yer verdi.

Darbenin Erdoğan tarafından sahnelendiği iddialarına da değinen Stratfor "Bütün bu ifadeler, darbenin Erdoğan tarafından planlandığı anlamına gelmiyor; ancak Türkiye'nin darbelerle dolu geçmişine sünger çekme adına anayasada reform yapma planlarını hızlandırmak için bunu istismar edecektir. Bu da ona Cumhurbaşkanı olarak gücünü arttırma imkanı verip muhaliflerinin üzerine gitmesi için daha çok alan açacaktır." görüşüne yer verildi.

Türkiye'deki muhafazakar sınıfın yükselişinin de anlatıldığı makalede, "Türkiye genişlemeci yoluna devam edecek: öyle bir yol ki birbiriyle uyumsuz bir grup İslamcı ve milliyetçilerin öncülüğündeki gelişigüzel bir darbe ile bile kısa devre yapması ihtimal dahilinde değildi. Türkiye tarihin bu fasılasında böyle bir rotada, çünkü jeopolitik bunu istiyor. Ama kimse bunun sakin bir yolculuk olacağını söylemedi" vurgusu yer aldı.

Oldukça subjektif duygularla kaleme alınan makalede, ilginç kıyaslar da yer buldu: "Erdoğan şevkle ve olanca hiddetiyle konuşurken, arkasındaki büyük portrede, Mustafa Kemal Atatürk karamsar bakışlarla doksan sene önce kurduğu cumhuriyetin akıbetine şahitlik ediyordu."

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2016, 15:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35