banner39

Suriyeli muhaliflerle iletişim ABD'den

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, İstanbul'daki Suriye toplantısında değindiği muhaliflere iletişim desteği konusunun ayrıntıları ortaya çıktı

Amerika 04.04.2012, 07:43 04.04.2012, 10:52
Suriyeli muhaliflerle iletişim ABD'den

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İstanbul'da gerçekleştirilen Suriye'nin Dostları Grubu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Suriye muhalefetine iletişim desteğinden söz etmişti.

Bu konunun ayrıtıları, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) yetkililerinden alınan bilgiler doğrultusunda Akşam gazetesinde yer aldı.

Buna göre, Suriyeli muhalif gruplara her fırsatta birleşin çağrısı yapan ABD, isyancılara, uydu üzerinden internete bağlanan ekipmanlar gönderdi.

Washington'un teknolojik yardım paketinde; uydu internet bağlantı araçları ve telefonları, telsizler ve rejimin ambargo uyguladığı araçların sinyallerini bozan cihazlar yer alıyor.

Humus, Hama, İdlib ve Lazkiye gibi kentlerde iletişim ambargosu uygulandığını, 'Facebook', 'Twitter' ve 'Skype' gibi sosyal paylaşım sitelerini yasaklandığını belirten muhalefet sözcüleri, ABD'nin yardımıyla ülke içindeki isyancılarla rahatça iletişime geçebildiklerini ifade ettiler.

Ayrıca, sağlanan blokaj sistemleriyle görüşmelerin istihbarat birimlerinden gizlenebildiğine ve geniş bantlı telsizlerle ordu operasyonlarından önceden haberdar olunabildiğine vurgu yapıldı.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?