banner39

Suriyeli mülteci bilim adamının ilginç hikayesi

Suriye'deki iç savaşta evleri füzelerin hedefi olduktan ve eşini kaybettikten sonra Türkiye'ye sığınan bilim adamı, burada hakketiği değeri göremeyince ABD Başkanı tarafından

Amerika 12.12.2015, 11:41 12.12.2015, 12:26
Suriyeli mülteci bilim adamının ilginç hikayesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin New York şehrinde faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütünün gündeme getirdiği Suriyeli bilim adamının hayat hikayesi dikkat çekici.

Humans of New York (New York’un İnsanları) isimli örgütün kurucusu Brandon Stanton tarafından gündeme getirilen Suriyeli bilim adamı kısa sürede yoğun ilgi çekti ABD'ye mülteci olarak kabul edildi. Bilim adamının hikayesini gören ABD Başkanı Obama da sosyal medya üzerinden ona, "ABD'ye hoşgeldin" mesajı yayınladı. 

Suriye’de yaşadığı büyük yıkım ve kayıplardan sonra İstanbul’a yerleşen adamın kimliği açıklanmıyor. İşte iki yıldır İstanbul'da yaşayan bilim insanın kendi ağzından anlatılan hayat  öyküsü:

Annem ev hanımı, babam çiftçiydi. Eğitimimi her zaman desteklediler ancak beni yönlendirmediler. Bilim hakkında çok fazla şey bilmezlerdi. Ancak ben bilim insanı olmaya kararlıydım. Suriye’deki tüm liseler arasında en yüksek üçüncü dereceyle mezun oldum liseden. Okul paramı ödeyebilmek için geceleri inşaatta çalıştım. Daha o yaştayken benim yönetimime bırakılan şantiyeler vardı. Üniversiteyi birincilikle bitirdim. Doktoramı yapabilmem için burs verildi. Amacıma ulaşmak için çok şey yaptım, her şeyimi verdim. 100 liram varsa, hepsini kitaplara yatırdım. Nihai amacım muhteşem bir bilim insanı olup, insanlığa sürecek bir katkıda bulunmaktı.

"SİYASETLE ALAKAMIZ YOKTU"

Eşimle görücü usulü evlenmedik, birbirimize aşık olduk. Üniversitede öğrenciyken tanıştık. O hukuk okuyordu. Birlikte bir aile kurduk. Oldukça modern bir aileydik. İyi günlerimiz, kötü günlerimiz, zengin günlerimiz, yoksul günlerimiz oldu ancak her zaman bir aradaydık. Her yemeği birlikte yedik ve çocuklarımızı iyi eğittik.  Kızım doktor olacaktı. Oğlum okuldaki en zeki öğrenciydi. Yaşadığımız çevrede herkes bizi tanırdıi. Kimseyle bir problemimiz yoktu, hiçbir partiyle ya da süren rejimle bir alakamız yoktu. Gerçekten herkes bizi severdi.

EVİNE FÜZE ATILDI

Bu siteyi ailem için inşa etmiştim. Parasını biriktirdim, tasarımını kendim yaptım, inşasını takip ettim. İlk füze sarı evin içinden geçip pembe olanın içinde patladı. İnsanların yaşadığı bölgede kullanılmaması gereken bir füzeydi, içinde iğneli ve şarapnelli 116 tane küçük bomba vardı. Pembe ev abimindi, o ve tüm ailesi öldü. İkinci füze yeşil eve atıldı, ancak patlamadı. Benim evimdi orası. Eğer patlasaydı çocuklarımın hepsi ölürdü. Ama yalnızca en üst katı yerle bir etti, orada da eşim ve kızım vardı. 16 kişi öldü, 7 tanesi benim ailemdi.EŞİNİ SALDIRILARDA KAYBETTİ

Füzeler atıldığında ben şehir dışında bir projenin başındaydım. Yardım edecek kimse olmadığı için oğlum annesinin ve kız kardeşinin parçalarını kendisi taşıdı. 14 yaşındaydı. Çok zekiydi, sınıfın en iyi öğrenciyidi. Eskisi gibi değil artık. Olaydan hemen sonra defterine defalarca anne yazdı, gecelerce ağladı. İki yıl geçti ama acısı dinmedi. Hiçbir şeye odaklanamıyor, her şeyden çok çabuk sıkılıyor. Kızım da evdeydi. Onun boynunda hala şarapnel var. Hayatta kaldık ancak psikolojik olarak öldük. O gün bizim için her şey bitti. Kaderimiz, bu hayatta bize düşen de buymuş.

EVLERİ YAĞMALANDI

Evimizdeki zarar görmemiş eşyalar birkaç gün içinde yağmalandı. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Bu evin bile kirasını ödeyemiyorum. İki yıldır Türkiye’deyim. Ölü gibiyim burada. Hayatım yok, saygım yok, çocuklarım okula gidemiyor. Doktoram var ancak oturma iznim olmadığı için çalışamıyorum. Burada benim yazdığım kitabın okutulduğu bir üniversite var ancak bana iş vermiyorlar. Hayatta kalmak için tasarım yapıp Türklere veriyorum, onlar da kullandığım malzemeyi bile zar zor karşılayacak bir para veriyorlar bana. Bu yıl 270 büyük ev için büyük bir proje yaptım, bir Türkiye vatandaşının kazanacağının yüzde biri verildi bana. Burada yaptığım işe saygı yok. Yalnızca paraya saygı var."MİDE KANSERİ OLDUM"

Bombadan önce hiçbir problemim yoktu. Bana kalırsa üzüntüden ve stresten kanser oldum. Mide kanseriyim. Her geçen gün daha da ağrı veriyor. Size şu an bunları anlatabiliyorum çünkü ağrı kesici aldım. İç kanamam var. Burada beş farklı hastaneye gittim. Sigortam olmadığı için yapabilecekleri bir şey olmadığını söylüyorlar. Amerika’daki bir arkadaşım basit bir ameliyat olduğunu söyledi ancak zamanla yarışıyorum. Yayılıyor ve sanırım yakında midemden başka yerlere de sıçrayacak. Yapabileceğim hiçbir şey yok.

"HALA ŞANSIM VAR"

Bence hala dünyada bir şeyleri değiştirmek için bir şansım var. Amerika’ya ulaştığımda patentini alabileceğimi düşündüğüm icatlarım var. İcatlarımdan biri şu an İstanbul metrosunda kullanılıyor mesela. Yakıtı olmadan 48 saat uçabilen bir uçağın skeçlerini çizdim. Depremleri meydana gelmeden haftalar önce tahmin edebilecek bir cihaz üzerine çalışıyorum. Bugün Troy, Michigan’a gideceğimi öğrendim. Nasıl bir yer olduğuyla ilgili hiçbir fikrim yok. Umarım güvenli ve bilime saygı duyulan bir yerdir. Yalnızca çalışmaya geri dönmek istiyorum. Yeniden bir insan olabilmek istiyorum. Dünya beni bittim sansın istemiyorum. Ben hala buradayım.

BİNLERCE KİŞİ TARAFINDAN YORUM ALDI

Humans of New York’ta yayınlandıktan kısa süre sonra pek çok kişi tarafından paylaşılan bu hikaye, binlerce yorum aldı. Adamın ailesiyle yeni başlayacağı hayatı kuracağı Troy, Michigan’dan pek çok kişi, ihtiyacı olduğu her durumda ona yardım edebileceklerini söyleyerek tanıdıkları onkologların iletişim bilgilerini paylaşacaklarını söyledi. Bir başka kişinin başlattığı kitlesel fonlama hesabında kısa sürede binlerce dolar, aile Amerika’ya ulaştığında kendilerine teslim edilmek üzere toplandı. Ayrıca, Türkiye’den pek çok kişi de sayfanın yöneticisine adama ulaşabilmek için mesaj gönderdi.

OBAMA'DAN MESAJ

Hikâyeye Amerika başkanı Barack Obama da ilgi gösterdi. Obama gönderdiği mesajda şunları söyledi:  Bir eş ve bir baba olarak katlandıklarını tahmin dahi edemiyorum. Sen ve ailen bir ilham kaynağısınız. Michigan’ın harika insanları size hak ettiğiniz ilgi ve tutkuyla göz kulak olacaklardır, eminim. Ve evet, hala dünyada bir şeyleri değiştirmek için bir şansın var, ve bunları burada yapacağın için gurur duyuyoruz. Yeni evine hoş geldin. Sen Amerika’yı harika yapan şeylerin bir parçasısın.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?