banner15

Suriyeli sığınmacılar BM gündeminde

Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, BM'de yaptığı konuşmada, uluslararası toplumu Suriye'deki iç savaş ve sığınmacı krizi konularında sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.

Suriyeli sığınmacılar BM gündeminde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, BM Genel Kurulu'nda Türkiye'nin talebiyle gündeme alınan "Akdeniz havzasındaki düzensiz göçmenlerin ve özellikle Suriyeli sığınmacıların trajedilerine ilişkin küresel farkındalık" konulu toplantıda konuştu.

Suriye'deki iç savaşın dünyanın en büyük insani trajedisine neden olduğunu anlatan Koru, ülke nüfusunun yaklaşık yarısına denk gelen 12 milyon kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve 4 milyondan fazla Suriyelinin komşu ülkelere sığındığını kaydetti.

Türkiye'nin bu trajediden yoğun bir şekilde etkilendiğini vurgulayan Koru, tüm zorluklara rağmen Türkiye'nin Suriyelilere karşı yürüttüğü "açık kapı" politikasının devam ettiğini belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin rakamlarına göre, Türkiye'nin dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülkesi durumuna geldiğini anımsatan Koru, "Ülkemiz, 2 buçuk milyon Suriyeli ve Iraklı'ya ev sahipliği yapıyor. Bu sayıya ek olarak, her gün koruma merkezlerimizde ortalama 110 bebek dünyaya geliyor. Hedefimiz kurtarabildiğimiz kadar hayatı kurtarmak ve ülkemize gelenlerin yaşam şartlarını iyileştirmek" diye konuştu.

"BU SORUMLULUKLA YÜZLEŞMELİ VE BU YÜKÜ PAYLAŞMALIYIZ"

Koru, "Gerçek şu ki, uluslararası toplumda dayanışma yok. Bu durum Suriye krizini daha da kötü hale getiriyor. Dünya, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük insani trajedi ile karşı karşıya. Bu sorumlulukla yüzleşmeli ve bu yükü paylaşmalıyız" dedi.

BM GENEL SEKRETERİ'NDEN SORUMLULUK PAYLAŞIMI ÇAĞRISI

Toplantıda konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerin bugüne kadar milyonlarca sığınmacıyı cömert bir şekilde desteklediğini belirterek, "Onları alkışlıyorum fakat bu küresel sorumluluğu bu kadar az sayıda ülkenin taşıması kalıcı bir çözüm değil" dedi.

Soruna yönelik eşitlikçi bir sorumluluk paylaşımının gerektiğini vurgulayan Ban, uluslararası topluma sorunu ele alırken temel sorunlara eğilme, insan haklarını gözetme, maddi yardımı artırma ve küresel bir yaklaşım geliştirme çağrısı yaptı.

Ban, Paris terör saldırılarının ardından Müslüman sığınmacı ve göçmenlerin karşı karşıya kalabileceği ayrımcılık nedeniyle derin kaygı duyduğunu ifade etti.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 23:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35