Suriye'nin kimyasallar için iki ayı var

'Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ni imzalayan Suriye'nin 60 gün içinde kimyasal silah stoklarını ve imha planını BM'ye sunması gerekiyor

Suriye'nin kimyasallar için iki ayı var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne (CWC) katılma isteğine ilişkin talebin BM Genel Sekreterliği'ne ulaştırıldığı bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye Hükümeti'nin talebini içeren belgenin halen tercüme edildiğini belirterek, "Belge tercüme edildikten sonra süreç başlatılacak" dedi.

Haq, gazetecilerin, bu talebin Suriye'nin CWC Sözleşmesine tam taraf olacağı anlamına gelip gelmediği sorusu üzerine de belgenin bunun ilk aşamasını teşkil ettiğini söyledi.

Ferhan Haq, belgenin çevrilme aşamasında olduğu için içeriğine ilişkin bilgi veremeyeceğini ifade etti.

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne taraf olan ülkelerin kimyasal silahlarını deklare etmesi ve bu silahları uluslararası gözetim altında imha etmesi gerekiyor.

Haq, Suriye'de inceleme yapan BM kimyasal silah inceleme heyetinin raporunun da önümüzdeki pazartesi Genel Sekreter'e sunulacağına ilişkin haberleri teyit edemeyeceğini belirterek, bu konuda henüz netleşmiş bir takvimin olmadığını kaydetti.

SURİYE'NİN KİMYASAL SİLAHLARI İMHA ETMESİ İÇİN İKİ AYI VAR 

Öte yandan 'Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ni (CWC) imzalayarak katılım belgesini Birleşmiş Milletler'e (BM) sunan Suriye'nin, CWC'ye göre 60 gün içinde kimyasal silah stoklarını ve imha planını BM'ye sunması gerekiyor.

'Kimyasal Silahlar Sözleşmesi', taraf olan ülkelerin kimyasal silah kullanmasını, geliştirmesini, stoklamasını ve transfer etmesini yasaklıyor. Sözleşmenin 2. maddesine göre taraf ülkeler, tüm kimyasal silah stoğunu ve üretim tesislerini imha etmek zorunda.

29 Nisan 1997'de yürürlüğe giren sözleşmeye o tarihlerde yalnızca 7 ülke onay vermemişti. Suriye'nin yanı sıra bu ülkeler arasında Mısır, Kuzey Kore, Sudan, ve Angola bulunuyordu. İsrail ve Myanmar sözleşmeye imza atmış olsalar da 1997 yılında antlaşma hükümlerinden hiçbirini yerine getirmedikleri için imzalamayan ülkeler listesinde kaldılar. Suriye'nin de sözleşmeye dahil olmasıyla imza atmayan ülke sayısı 6'ya düştü.

Sözleşmenin 3. maddesine göre taraf olan ülke 30 gün içerisinde kimyasal silah stoklarına ilişkin bilgileri ve bunların imha programını 'Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne bildirmekle yükümlü. BM'ye gönderilen mektupta, Suriye'nin, hükümleri BM gözlemci heyeti ülkeye gelmeden önce hayata geçireceği ibaresi yer alıyor.

Katılım belgesinde beyan ettiği şekilde Suriye 30 gün içinde elindeki kimyasal silahları ilgili örgüte bildirmediği takdirde ya da uluslararası toplumun çabaları takvimi değiştirmezse, sözleşmeye göre kimyasal silah stoklarını ve bunların imha planını beyan etmek için 60 gün daha süresi olacak.

Tüm bu hükümlere karşılık ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre'de Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Suriye'nin kimyasal silah kullandığını ve bu nedenle de 30 gün hükmünün Şam için geçerli olamaycağını ileri sürdü. Kerry, "Suriye rejiminin tutumu ve bu silahlara sahip olmasının yanında kullanmış olması sebebiyle bu sürecin şu noktada bir standardı olmadığına inanıyoruz. Suriye rejiminin ifadeleri üzerinden bizim verdiğimiz hüküm açıkça yeterli olmadığıdır." şeklinde konuştu.

SURİYE'NİN BM TEMSİCİSİ: SURİYE ARTIK CWC'YE ÜYE

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Suriye'nin CWC'ye katılım belgesini BM'ye sunarak artık bu sözleşmeye tam üye olduğunu savundu. BM'de gazetecilere açıklama yapan Caferi, Suriye'nin sözleşme'ye katılarak, tüm kitle imha silahlarına karşı olduğunu göstermek istediğini de söyledi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in, CWC'ye üyelik için gönderdiği mektubu Genel Sekreter Ban Ki-mun'un memnuniyetle karşıladığı açıklandı.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2013, 11:18
banner53
YORUM EKLE

banner39