Suriye'ye askeri müdahaleye ilk onay

Obama'nın Suriye'ye askeri müdahale tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde yapılan oylamada 7'ye karşı 10 oyla kabul edildi.

Suriye'ye askeri müdahaleye ilk onay

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Suriye'ye askeri operasyon tasarısını onayladı.

Obama'nın Suriye'ye müdahale planı, komitede dün tartışılmıştı.

Toplantıda, yönetim kanadını temsil eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey komiteye, operasyonun gerekçelerini anlatmıştı.

Yapılan bilgilendirmenin ardından komite üyeleri, Obama'nın Kongre'ye sunduğu askeri güç yetki talebinde değişiklik kararı almış ve iznini sınırlayan maddeler eklemişti.

Buna göre, Suriye'ye yönelik askeri eyleme 60 gün sınırı getirilmiş ancak Kongre'nin karşı çıkan olmazsa, 30 gün daha süreyi uzatabilme hakkı verilmişti.

Bunun yanında tasarı, Suriye'ye herhangi bir Amerikan askerinin gönderilmeni de yasaklanmıştı.

Bugün sabah saatlerinde de Obama yönetimi yetkilileri tarafından düzenlenen gizli oturuma katılan senatörler, ardından yeni tasarıyı görüşmeye başladı.

Tasarı, görüşmeler sonrasında komiteden 7'ye karşı 10 oyla geçti. Bunun yanında Komite, Senatör Rand Paul tarafından sunulan ve yetkiyi daha da fazla sınırlayan teklifi ise 4'e karşı 14 oyla reddetti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 07:33
banner53
YORUM EKLE

banner39