banner15

Suudi Arabistan, Kanada'ya uçuşları da durdurdu

Suudi Arabistan bu sabah, Kanada'nın Riyad Büyükelçisini istenmeyen kişi ilan ettiğini, ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdiğini ve Kanada'yla tüm ticari ilişkileri dondurduğunu açıklamıştı. 

Suudi Arabistan, Kanada'ya uçuşları da durdurdu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı, iki ülke arasında yaşanan gerginliğin ardından Kanada'yla eğitim, burs ve öğrenci değişimi programlarını durdurduğunu açıkladı.

Bu açıklamadan kısa süre yeni bir hamle daha geldi: Suudi Arabistan ile Kanada arasındaki tüm uçuşların 13 Ağustos'tan itibaren karşılıklı olarak durdurulduğu duyuruldu. 

Suudi Arabistan Hava Yollarından yapılan yazılı açıklamada, gelecek pazartesi gününden itibaren Kanada'nın Ontario eyaletinin merkezi Toronto'ya yönelik gidiş-dönüş seferlerinin durdurulacağı ifade edildi. 

Açıklamada, Toronto'ya yapılan rezervasyonların askıya alındığı belirtilerek, daha önceden alınan tüm biletlerin iptal ve iadesinde herhangi bir kısıtlama yapılmayacağı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, Toronto yolcuları için alternatif çözümler bulunacağı kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Riyad yönetiminin, Kanada'yla eğitim, burs ve öğrenci gönderilmesi programlarını durdurduğu ifade edilerek, bu tür programlara kayıtlı olanların diğer ülkelere nakli için acilen bir program hazırlanacağı ifade edildi. 

Suudi Arabistan bu sabah, Kanada'nın Riyad Büyükelçisini istenmeyen kişi ilan ettiğini, ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdiğini ve Kanada'yla tüm ticari ilişkileri dondurduğunu açıklamıştı. 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, ülkesinin iç işlerine müdahale girişiminin kabul edilmeyeceğini belirtti. 

Cubeyr, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan, diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmiyor, iç işlerimize hiçbir müdahale teşebbüsünü de kabul etmeyeceğiz." ifadesini kullandı. 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı bu konuda taviz vermeyeceklerini de vurguladı. 

Kanada'nın şaşkınlık verici tutumunun, yanlış bilgiler üzerine inşa edildiğini kaydeden Cubeyr, bahsi geçen şahısların, haklarını garanti altına alan yargı sistemlerine uygun şekilde gözaltına alındığını aktardı.  

Arap Birliği'nden Riyad'a destek, Katar şerh koydu

Öte yandan, Arap Birliği, iç işlerine müdahale edilmesini reddeden tutumu konusunda Suudi Arabistan'ı desteklediğini belirtti. 

Birlik tarafından, Suudi Arabistan ile Kanada arasındaki gerginliğin ardından yapılan yazılı açıklamada, "Arap Birliği, iç işlerine müdahale edilmesini kabul etmeyen tutumu konusunda Suudi Arabistan'ı destekliyor." ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada, iki ülke arasındaki anlaşmazlığa ilişkin gelişmelerin ciddi şekilde takip edildiği kaydedilerek, söz konusu anlaşmazlığın, bazı ülkelerin diğerlerinin iç işlerine yönelik eleştiri ve dikte çabalarında görülen olumsuz yaklaşımının yansıması olduğu aktarıldı. 

Öte yandan, Katar, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Abdullatif ez-Zeyani'nin Suudi Arabistan-Kanada arasındaki diplomatik krize ilişkin açıklamasının, Doha yönetiminin görüşünü yansıtmadığını ifade etti. 

Katar Dışişleri Bakanlığının bir yetkilinin açıklamasına dayandırdığı yazılı açıklamada, Zeyani'nin, Suudi Arabistan'ın Kanada'ya yönelik tedbirlerine verdiği tam desteğe ilişkin ifadelerine işaret edilerek, bunun Katar devletinin görüşünü ifade etmediği kaydedildi. 

KİK Genel Sekreterinin açıklaması karşısında hayrete düşüldüğü aktarılan açıklamada, Katar ile Kanada arasında onlarca yıla dayalı sağlam bir ilişkinin olduğu vurgulandı.   

Açıklamada, özellikle insan hakları ve ifade özgürlüğü ihlaliyle ilgili konularda devletlerin ve uluslararası örgütlerin görüşlerini ifade etme hakkının korunması gerektiğinin altı çizildi.

Suudi Arabistan güvenlik makamlarının, bazı insan hakları aktivistlerini gözaltına almasının ardından Kanada'dan yapılan açıklamalar, iki ülke arasında diplomatik krize neden olmuştu.

Suudi Arabistan, bu sabah, Kanada'nın Riyad Büyükelçisini istenmeyen kişi ilan ettiğini, ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdiğini ve Kanada'yla tüm ticari ilişkileri dondurduğunu açıklamıştı.

Riyad yönetimi daha sonra Kanada'yla eğitim, burs ve öğrenci değişimi programlarını durdurduğunu da duyurmuştu.

ABD menşeli yayın kuruluşu Bloomberg'e göre, Suudi Arabistan'ın 2006'dan bu yana Kanada şirketlerindeki yatırımları, yaklaşık 6 milyar dolara ulaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 00:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48