banner39

'Tahıl Yığını' 81,4 milyon dolara satıldı

Claude Monet'nin "Tahıl Yığını" adlı tablosu, New York'ta yapılan açık artırmada 81,4 milyon dolara satıldı

Amerika 17.11.2016, 10:09 17.11.2016, 10:09
'Tahıl Yığını' 81,4 milyon dolara satıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransız izlenimci ressam Claude Monet'nin "Meule (Tahıl Yığını)" adlı tablosu, New York'ta yapılan açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu.

Christie's Müzayede Evi, Monet'nin 25 eserden oluşan "Grainstack" serisinin bir parçası olarak 1891 yılında tamamladığı tablonun 81,4 milyon dolara satıldığını açıkladı.

Tablo, Fransız sanatçının şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan eseri oldu. Monet'nin “Le Bassin aux Nymphéas” adlı eseri, 2008'deki açık artırmada 80,4 milyon dolara alıcı bulmuştu. 

Monet, Paris'e yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan Giverny köyündeki evinin yakınında bir tarlada mavi, pembe, sarı ve kırmızı renklerle boyadığı eserinde tepecik şeklindeki bir tahıl yığınını betimlemişti

BİR REKOR DA KANDİNSKY'DEN

Christie's Müzayede Evi'nin düzenlediği "İzlenimci ve Çağdaş Sanat" başlıklı açık artırmada Rus ressam Vassily Kandinsky'nin 1934 tarihli "Rigid and Curved (Sert ve Eğri)" adlı tablosu 23,3 milyon dolarla gecenin en yüksek fiyata satılan ikinci eseri oldu.

Yaklaşık 50 yıldır sanat piyasasında yer almayan tablo, Kandinsky'nin şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan eseri oldu. Kandinsky'nin bir başka eseri, 2012'de 23 milyon dolara satılmıştı. 

Christie's, Kandinsky'nin eserini 1934-1935 Paris tablolarında kullandığı teknikle yaptığını açıkladı.

246,3 MİLYON DOLARLIK SATIŞ

Christie's Müzayede Evi'nin "İzlenimci ve Çağdaş Sanat" başlıklı açık artırmasındaki toplam satış miktarı 246,3 milyon doları buldu.

Christie's Müzayede Evi İzlenimci ve Modern Sanat Satışları Başkanı Brooke Lampley, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açık artırmaya 32 ülkeden koleksiyonerlerin katıldığını belirtti.

Lampley, "Muhteşem bir açık artırma oldu. Monet ve Kandinsky, kendi rekorunu kırdı." dedi.

JAPON "MEGA KOLEKSİYONER" YENİDEN SAHNEDE 

Sanat piyasasında "mega koleksiyoner" olarak anılan Yusaku Maezawa, açık artırmanın en pahalı üçüncü eseri olan Pablo Picasso'nun "Buste de femme (Dora Maar)" adlı eserini aldı. 

Açık artırmaya telefonla katılan Maezawa, 18-25 milyon dolar tahmini satış fiyatı olan esere 22,6 milyon dolar ödedi. 

Japonya'nın en büyük moda sayfası "Zozotown"'ı kuran 41 yaşındaki Maezawa, mayıs ayındaki açık artırmada Jean-Michel Basquiat'ın tablosunu 57 milyon dolara almıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?