banner15

Teksas’ta yaşayan Hindulardan Ganeşa tepkisi

Teksas’ta yaşayan Hindular, Cumhuriyetçi Parti’nin hazırladığı fil temalı reklama tepki gösterdi

Teksas’ta yaşayan Hindulardan Ganeşa tepkisi

ABD’nin önemli eyaletlerinden Teksas’ta Cumhuriyetçi Parti’nin hazırladığı fil temalı reklam, Hindu kesim tarafından tepki çekti. Hindular, reklam panolarında yer alan ifadelerden rahatsızlık duyduklarını açıkladılar. Reklamda “File mi tapmak istersin, eşeğe mi? Seçim senin” ifadelerinin, Hindular için kutsal olan fil figürüne hakaret olduğu belirtildi. Tepkiler üzerine Cumhuriyetçiler özür diledi.

Bilindiği üzere Cumhuriyetçilerin sembolü fil iken Demokratlar eşek sembolünü kullanıyor.

Hindular için fil, Hint mitolojisindeki Tanrı Ganeşa’yı temsil ediyor.

Hindular yaptıkları açıklamada, hiçbir partinin dini simgeler üzerinden siyaset yapmamaları gerektiğini belirtiyorlar.

CUMHURİYETÇİLERİN SAVUNMASI

Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhuriyetçi başkan Jacey Jetton, reklamın maksadından koparılarak farklı alanlara çekildiğini belirtti. Jetton, filin yer aldığı reklamın, Hinduların bayramını kutlamak için hazırlandığını açıkladı.

Teksas nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sinin Güney Asya kökenli olduğu biliniyor. Yaklaşan ara seçimler öncesi Cumhuriyetçiler, halkın ilgisini beklerken tepkiyle karşılanıyorlar.

HİNDULARIN KUTSAL FİGÜRÜ ‘GANEŞA’

Ganeşa,  Hinduizm'de en çok saygı duyulan Tanrı figürlerindendir. Hinduizm dininin koruyucusu ve bekçisi konumundadır. Mahabahrata destanının anlatan aktördür.

Ganeşa, Ganesha, Ganapataye, ganapati olarak da bilinir. Bu isimler, Bharati, Riddhi yani bilgi anlamına gelir. Siddhi'nin yani mükemmeliyetin eşidir.'

Hindu inancında Ga, Buddhi yani bilgiyi sembolize ederken 'Na' Vijnana yani hikmeti sembolize eder. Buradan da anlaşılabileceği gibi Ganeşa bilgi ve hikmetin piri, tanrısı, aynı zamanda başlangıçların ve kategorilerin rabbi, engellerin kaldırıcısı, Dharma'nın koruyucusu, Karma'nın ve kozmik hafızanın sembolü olarak da bilgeliğin efendisidir. İyi şansın tanrısı olarak bilinir.

Ganeşa Hint mitolojisindeTanrı Şiva ile Parvati'nin ilk oğludur. Başarının, eğitimin, bilginin ve zenginliğin tanrısı olarak; kötülüğün, engellerin, kibirin, bencilliğin ve gururun yok edicisidir. Ganesha'nın bunları başarırken iki gücü vardır. Kundalini (ateşin yanıcı gücü ve ateş yılanı) diğeriyse Vallabha yani sevginin gücüdür.

Ganeşa, tüm çeşitli muhteşem tezahürleriye madde evreninin (Kozmos) kişileştirilmiş şeklidir. 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 11:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48