banner39

Teksas'taki patlamada 15 kişi öldü

Teksas'ta bir fabrikada meydana gelen patlamada en az 100 kişi yaralandı, patlamada 15 kişinin de öldüğü belirtildi.

Amerika 18.04.2013, 07:33 18.04.2013, 13:46
Teksas'taki patlamada 15 kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Teksas eyaletinde bir gübre fabrikasında meydana gelen patlamada en az 15 kişi hayatını kaybetti. 

Waco kentinin kuzeyindeki West kasabasında bulunan West Fertilizer isimli gübre fabrikasında, dün yerel saat ile 19.50'de meydana gelen patlamada en az 15 kişi öldü. 

ABD, Boston’da yaşanan şoku üstünden atlamadan yeni bir patlamayla sarsıldı. Teksas’taki bir gübre fabrikasında gerçekleşen patlamada yüze yakın kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Waco bölgesinin kuzeyinde 2 bin 600 kişinin yaşadığı West kasabasındaki West Fertilizer gübre fabrikasında ani bir patlama oldu. Patlamanın şiddetiyle aralarında okulun da olduğu 100’den fazla ev ve işyeri hasar gördü. Belediye Başkanı Tommy Muska, CNN’e yaptığı açıklamada fabrika çevresinde bulunan 60 ila 80 kadar binanın tamamen kül olduğunu söyledi. 

Yaralıların sayısının çok olması sebebiyle durumu ağır olmayan bazı kişilere bölgede bulunan okulların futbol sahasında müdahale ediliyor. Patlamaya neyin sebep olduğu henüz bilinmezken yetkililer yaşanan hadisenin ardından kasabanın tamamen boşaltılmasına karar verdi.

WACO 20 YIL ÖNCE DE TOPLU KATLİAMLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Waco kentinde 1993 yılında ünlü David Koresh tarikatı kuşatması meydana gelmiş ve en az 75 kişi hayatını kaybetmişti.

Sapkın bir tarikat olan Koresh tarikatı, Waco kentinde bir çiftlikte üstlenmişti. Her türlü silahla donanmış olan tarikat üyeleri FBI'ya 50 gün boyunca direnmişti. Daha sonra FBI'ın düzenlediği baskında çıkan yangında ise aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu en az 75 bazı kaynaklara göre ise 80 tarikat üyesi hayatını kaybetmişti.

WACO KATLİAMI 

David Koresh tarikatının FBI önündeki müthiş direnişi ve Amerikan polis örgütünün amansız kuşatması, Amerika'yı tam 51 gün süreyle ekran başına kilitlemişti. TV'lerin 51 gün boyunca canlı olarak yayınladığı tarikat kuşatması, 19 Nisan 1993 günü çıkan yangında 80 kişinin ölümüyle son buldu.

Kendisini ‘‘mesih’’ ilan eden David Koresh, aralarında bol miktarda çocuk ve kadının da bulunduğu tarikatıyla Teksas'ın Waco Kenti'ndeki bir çiftlik evinde üsleniyordu. Tarikatın merkez üssü ağzına kadar silah ve mühimmatla tıka basa doluydu. FBI'a göre tarikat, korkunç bir ayaklanmaya hazırlanıyordu. Çiftlik evi bu tehlikenin bertaraf edilmesi amacıyla kuşatılmıştı, ancak müritlerini rehine olarak kullanan Koresh, teslim olmamakta direniyordu. Kuşatmanın 51'inci günü çiftlikte çıkan korkunç yangın, Koresh de dahil bütün tarikatı yok etti. Olayın bu kadar feci bir şekilde noktalanması bütün şimşekleri Adalet Bakanı Janet Reno ve FBI Başkanı Louis Freeh'in üzerine çekti. Çiftliğe bomba benzeri yanıcı madde atıldığı iddiaları ortalıkta dolaştı. Reno ve Freeh bu iddiaları hep yalanladı. Ancak sonunda yanıcı nitelikte göz yaşartıcı bomba atıldığı kesinleşti.

banner53
Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?