Temsilciler Meclisi seçimleri Trump'ı uykusuz bıraktı

FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla Türkiye'de tutuklu bulunan ABD'li Rahip Brunson 6 Kasım'da yapılacak Temsilciler Meclisi seçimlerine kadar ABD Başkanı Trump'ın ticaretten sonra neredeyse tek gündemi. Trump dün gece Brunson için Türkiye'yi tehdit etti

Temsilciler Meclisi seçimleri Trump'ı uykusuz bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan Rahip Brunson krizi hakkında yeni bir mesaj paylaşarak bir kez daha Türkiye'yi hedef aldı.

Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, Türkiye’nin uzun yıllardır ABD’den faydalandığını belirterek; "Türkiye uzun yıllar ABD’den yararlandı. Şimdi, ülkemizi büyük bir vatansever olarak temsil eden ve muhteşem bir insan olan rahibi tutuklu tutuyorlar. Masum bir adamın serbest bırakılması için hiçbir şey ödemeyeceğiz, Türkiye ile ilişkilerimizi azaltıyoruz" ifadelerini kullandı.


Donald J. Trump

@realDonaldTrump
 Turkey has taken advantage of the United States for many years. They are now holding our wonderful Christian Pastor, who I must now ask to represent our Country as a great patriot hostage. We will pay nothing for the release of an innocent man, but we are cutting back on Turkey!

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklanan Rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde daha fazla yaptırım uygulamaya hazır olduklarını söylemişti.

ABD 6 Kasım'da Temsilciler Meclisi seçimleri gerçekleşecek. Pentagon ile uyumsuzluğu, sürekli danışman değiştirmesi ve hükümet programına aykırı sosyal medya kararları ile güven sorunu yaşayan Trump, ülkesindeki halkın desteğini kaybetmiş durumda. 2020 yılında yapılacak olan seçimler ikaybetmek istemeyen Trump Evanjeliklerin desteğini almak için sürekli Brunson krizini körüklüyor. Trump için ölüm kalım kararı demek olan Temsilciler Meclisi seçimlerindeki taraftar koltuk sayısının azalması ilk sinyalleri verdi.

Cumhuriyetçiler’in yıkılmaz kalesi olarak görülen Alabama’da Aralık 2017’de yapılan seçimlerde Demokrat adayın seçilmesi bir erken uyarı işaretiydi. Hali hazırda Kongre’nin iki kanadında Cumhuriyetçiler çoğunlukta. Cumhuriyetçiler seçimleri kazanmak veya en azından Kongre’nin bir kanadında çoğunluklarını korumak istiyorlar

Washington'daki karar mekanizmalarının başında bulunan isimlerden Başkan yardımcısı Mike Pence ve Trump'ın çevresindeki kritik görevlerde bulunan kişilerin çoğu Evanjelik ve İslamofobik. Örneğin Hazine Bakanı  Steven Mnuchin'in Kudüs konusundaki duruşu sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a düşmanlığını aleni ilan etmiş ve "Erdoğan'a bedel ödeteceğini" yemini etmiş Evanjelik bir Yahudidir.

Protestan Hristiyan olan kesimde bulunan Evanjeliklere Hristiyan Siyonistler de deniliyor..

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, Amerika Birleşik Devletleri Kongresinin iki yasama organından biridir. Toplam sandalye sayısı 435 olan Temsilciler Meclisi, her iki yılda bir yapılan seçimlerle yenilenir. Temsilciler Meclisinin üyeleri federal halkı temsil ederler.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 09:49
YORUM EKLE

banner39