banner15

Time dergisi Donald Trump'ı 'Yılın Kişisi' seçti

Time dergisi, uzun ve zorlu bir süreçten sonra ABD başkanlığına seçilen Trump'ı, 2016'da "Yılın Kişisi" seçti

Time dergisi Donald Trump'ı 'Yılın Kişisi' seçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD başkanlığına seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump, ABD'de haftalık yayın yapan Time dergisince 2016'da "Yılın Kişisi" seçildi.

Time'ın 1927 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl gerçekleştirdiği anketin sonuçları, canlı yayınla NBC kanalında yayınlanan "Today" adlı programda duyuruldu.

2016'da "Yılın Kişisi" seçilen Trump, canlı yayına bağlanarak, "Bu büyük bir gurur, bunun anlamı çok büyük." sözlerine yer verdi.

Trump'ı "Amerika Bölünmüş Devletler Başkanı" olarak nitelendiren dergi, uzun ve zorlu bir başkanlık yarışından galip çıkan yeni başkanın, son derece bölünmüş bir ülkeyi yönetmek gibi bir zorlukla karşı karşıya bulunduğunu yazdı.

ABD'de 8 Kasım 2016'da başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Trump, seçim kampanyası süresince sansasyonel çıkışları ve sert konuşmalarıyla gündeme geldi. Söylemleri nedeniyle birçok ünlü ve siyasetçinin eleştiri oklarına hedef olan Trump, "ırkçılık, yabancı ve kadın düşmanlığıyla" suçlandı.

Aynı listede Trump'ın Demokrat rakibi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton 2., paylaştıkları gizli bilgilerle pek çok hükümeti zor durumda bırakan "bilgisayar korsanları" 3., Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 4. sırada yer aldı.

15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleşme biçimine ve nasıl başarısız olduğuna vurgu yapılan bölümde, Türkiye ile AB arasındaki mülteci meselesine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zor bir süreçten gücünü koruyarak çıktığına da atıf yapıldı.

Dünya genelinde genetik mühendislik alanında çığır açan yeni teknolojiler geliştiren araştırmacılar "CRISPR Öncüleri"nin 5. olduğu listede Amerikalı şarkıcı Beyonce da 6. sırada kendine yer buldu.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 19:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48