Trump, ANTİFA'yı hedef gösterdi

Kamuya açık kaynaklarda, "Anti-faşizm" kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılan ve Almanya’da yükselen Nazizme karşı ortaya çıkan aşırı sol grup ANTIFA hareketinin kökeni Avrupa’da 1930’lara dayanıyor. ABD Başkan Trump, siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölmesiyle başlayan protestolardan Antifa’yı sorumlu tuttu, bu grubu "terör örgütü" olarak tanıyacağını açıkladı. 

Trump, ANTİFA'yı hedef gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, siyahi George Floyd’un ölümü üzerine başlayan protestoları şiddete dönüştürmekle suçladığı ANTIFA grubunun terör örgütü olarak tanınacağını duyurdu.

ANTIFA'nın kökeni Nazi Almanyasına kadar dayanıyor

Kamuya açık kaynaklarda, "Anti-faşizm" kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılan ve Almanya’da yükselen Nazizme karşı ortaya çıkan aşırı sol grup ANTIFA hareketinin kökeni Avrupa’da 1930’lara dayanıyor.

Amerika’da 1980’lerden sonra ortaya çıkan ANTIFA grubu, politik reform ve uzlaşıdan ziyade siyasi hedeflerine doğrudan eylemler yaparak ulaşma yolunu seçen aşırıcılar olarak biliniyor.

Faşizme ve ırkçılığa karşı, özellikle toplumsal olay ve protestolarda kendini gösteren bu gruplar, karşı tarafı yıldırma, fiziksel şiddet eylemleri ve mala zarar verme gibi protesto taktikleri kullanmasıyla öne çıkıyor.

ANTIFA üyelerinin, Suriye’deki terör yapılanması YPG/PKK unsurları ile iş birliği yaptığı ve onların kamplarında eğitim aldıkları şeklinde haberler geçmişte basına yansımıştı.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Fox News'e verdiği demeçte, Trump'ın tutumuyla ilgili olarak "Eğer bir hükümet sansür konusundaki rahatsızlığı nedeniyle bir platforma sansür getirmeye karar verirse bana bu doğru bir tepki gibi gelmiyor" dedi. Zuckerberg, Facebook'un Twitter'ın aksine, politik mesajların doğruluğunun araştırılmasına vurgu yapmaktan kaçındığını söyledi.

ABD'de sosyal medyada yayınlanan içeriklerle ilgili yönetmelik 1996'da yürürlüğe girmişti. Mevcut yönetmeliğe göre Twitter ve Facebook gibi kuruluşlar, platformlarında üçüncü şahıslar tarafından yapılan paylaşımlar nedeniyle yasal kovuşturmaya tabi tutulamıyor.

Öte yandan sosyal medyaya karşı adeta savaş açan Trump aslında son derece aktif bir Twitter kullanıcısı. ABD Başkanının Twitter'da 80 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Ayırca Trump iki mesajına uyarı koyduğu için öfkeli olduğu halde Twitter kullanmaktan vazgeçmedi. Twitter'a yönelik suçlamalarını da ağırlıklı olarak yine Twitter üzerinden paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 15:30
banner53
YORUM EKLE

banner39