banner39

Trump, eski CIA ve ordu mensuplarıyla karşı karşıya

Donald Trump'un eski CIA direktörü John Brennan'ın gizli belgelere erişimini yasaklaması eski CIA mensuplarının ve eski ABD subaylarının tepkisine neden oldu

Amerika 19.08.2018, 14:13 19.08.2018, 14:16
Trump, eski CIA ve ordu mensuplarıyla karşı karşıya

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, kendisini ‘vatan hainliğiyle’ suçlayan CIA eski direktörü John Brennan’ın gizli belgeleri erişim hakkını iptal etmesi ABD’li eski ordu ve istihbarat yetkililerinin tepkisini çekti.

CIA eski başkanları Robert Gates, George Tenet, ve Leon Panetta’nın yanı sıra FBI ve Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) eski üst düzey yetkililerin yayımladığı açık mektupta, gizli belgelere erişim yasağının ‘ifade özgürlüğüne’ darbe olduğu belirtildi. Açıklamada, “Gizli belgelere erişime yönelik izin ve iptallerin bu şekilde siyasi bir araç olarak kullanıldığına şimdiye kadar hiç tanık olmamıştık” ifadesi de yer aldı. 

Trump, geçen ay Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşme sonrasında kendisini ‘vatan hainliği’ ile suçlayan Brennan’ın gizli belgelere erişimini iptal etme kararı almıştı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde, bir kişiye gizli belgelere erişim hakkı verilmesinin kişinin ‘ABD’ye sadakati, dürüstlüğü, güvenilirliği ve ihtiyatli olmasına’ işaret ettiği belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü