banner15

Trump, iç güvenliği de bir generale emanet ediyor

Donald Trump'ın kabine çalışmaları devam ederken en önemli koltuklardan biri olan İçişleri Bakanlığı'na emekli general John Kelly'nin aday gösterileceği belirtiliyor

Trump, iç güvenliği de bir generale emanet ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump, ülkenin güvenliğini ve dış politikasını emekli generallere emanet etmeye devam ediyor. Trump'ın son olarak, İç Güvenlik Bakanlığına emekli general 66 yaşındaki John Kelly'yi aday göstereceği öğrenildi.

Defenseone'ın haberine göre, Trump'ın kabinenin önemli koltuklarından İç Güvenlik Bakanlığına emekli general John Kelly'yi getirmeyi planladığını duyurdu.

Trump'ın geçiş ekibinden yetkililere dayandırılan haberlere göre, daha önce ABD Güney Ordusu komutanlığı yapan General John Kelly'nin sınır güvenliği ve uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadeleyi güçlendirmesinin beklendiği vurgulanıyor.

Kelly'nin asker olan oğlu Robert Kelly, 2010 yılında Afganistan'da mayına basarak hayatını kaybetmişti.

John Kelly, bir dönem sorumluluk bölgesinde olan Guantanamo'daki insan hakları ihlalleri iddialarını reddetmiş, orduda kadınların görev alması tartışmalarına da katılarak bunun ordunun fizik gücünü zayıflatacağını savunmuştu.

Trump ve Kelly, 30 Ağustos'ta New York'ta görüşmüştü.

BAKAN OLACAN DİĞER EMEKLİ ASKERLER

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump'ın bugüne kadar kabinedeki önemli koltuklara seçtiği isimler arasında yakın dönemde emekli olmuş askerlere yer vermesi dikkati çekiyor.

Donald Trump, 20 Ocak'ta devralacağı ABD yönetimi için çalışma arkadaşlarını belirlemeyi sürdürüyor. Trump'ın seçimlerinin çoğu ise farklı kesimlerden eleştireler alıyor.

Trump'ın Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Danışmanlığına seçtiği isimler özellikle Irak ve Afganistan savaşlarında da yer alan eski generaller. En önemli koltuk olan Dışişleri Bakanlığı için ismi geçenler arasında da eski komutan ve CIA Başkanı David Petraeus ile emekli general James Stavridis'in de adı geçiyor. Seçimden önce generaller hakkında ilginç açıklamalar yapan Trump'ın kazandığı zaferin ardından askerlere yönelmesi dikkat çekici bulunuyor.

SAVUNMA BAKANLIĞINA JAMES MATTİS

Trump'ın Savunma Bakanı adayı emekli General James Mattis, 44 yıllık görev süresi sırasında ABD'nin Afganistan ve Irak işgallerinde önemli roller üstlenmişti.

Felluce'de 2004'teki kanlı çatışmaları yöneten Mattis, CNN'in haberine göre, 2005 yılında San Diego'da askerlere yaptığı konuşmada sarfettiği "Bazı insanlara ateş etmek eğlenceli." sözleri nedeniyle tepki çekmişti. Trump, 19 Kasım'da Mattis ile görüşmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Mattis'i "çok etkileyici" ve "gerçek bir general" olarak nitelendirmişti.

ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANLIĞINA MİCHAEL FLYNN

Ulusal Güvenlik Danışmanlığı koltuğuna da seçim kampanyası döneminde Trump'ın yakın ekibinde yer alan 57 yaşındaki emekli Korgeneral Michael Flynn'in oturması bekleniyor.

Trump'ın kampanya sürecinde "güvenlik ve istihbarat başdanışmanı" olarak görev yapan Flynn, daha önce Afganistan ve Irak'ta da bulunmuş "deneyimli bir asker" olarak biliniyor.

CIA BAŞKANLIĞINA POMPEO

Trump ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) başına da kariyerine asker olarak başlayıp daha sonra siyasete atılan Mike Pompeo'yu getirmeyi planlıyor.

West Point'teki Harp Okulunu birincilikle bitiren 52 yaşındaki Pompeo, süvari subayı olarak göreve başladı. Daha sonra ordudan ayrılan Pompeo, Harvard Hukuk Fakültesinden mezun oldu ve "ekipman imalatı, dağıtım ve hizmet şirketi" kurdu.

DIŞİŞLERİ İÇİN ESKİ CIA BAŞKANI!

Trump'ın en önemli koltuk sayılan Dışişleri Bakanlığına kimi aday göstereceği tüm dünyada merak ediliyor. Adaylar arasında Cumhuriyetçi Partinin 2012 başkan adayı Mitt Romney, eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani'nin yanı sıra eski CIA Başkanı David Petraeus'un adı geçiyor.

Trump'ın dışişleri bakanlığı için görüştüğü adaylar arasında James Stavridis de bulunuyor. Stavridis, 2013 yılında deniz kuvvetlerinden emekli olmuş ve Tufts Üniversitesinde akademik hayata atılmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 15:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48