banner39

Trump'ın yargılama sürecine Şabat arası

ABD Senatosu Trump'ın yargılanma sürecini Yahudilerin kutsal günü Şabat boyunca durduracak.

Amerika 08.02.2021, 02:08
Trump'ın yargılama sürecine Şabat arası

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, Trump'ın avukatlarından birinin talebi üzerine bu yönde karar aldıklarını duyurdu.

Schumer'in sözcüsü Justin Goodman yaptığı açıklamada, "İsteklerine saygı duyuyoruz ve elbette bunu yerine getireceğiz" dedi.

Trump'ın avukatı David Schoen, salı günü Schumer ve diğer üst düzey senatörlere, cuma gününden cumartesi gününe kadar sürecek Şabat sırasında azil işlemlerinin durdurulmasını talep eden bir mektup gönderdi.

Salı günü Senato'da başlayacak olan duruşmanın ne kadar süreceği konusunda soru işaretleri bulunuyor.

"Trump, Senato'da ifade vermeyecek"

Trump'ın avukatı Jason Miller, eski ABD Başkanı'nın Senatodaki yargılamada yemin altında ifade vermesini isteyen Demokratlara kesin bir şekilde red cevabı verdi.

Miller, Senatodaki yargılama sürecinde "savcılık" görevi görecek Demokrat vekillerin Trump'a yaptıkları ifade çağrısının "komik" olduğunu savunarak, "Başkan anayasal olmayan bu süreçte ifade vermeyecektir." açıklamasını yaptı.

Senatodaki süreçte "savcılık" görevi görecek Demokrat vekiller, Trump'ın avukatlarına resmi bir mektup göndererek eski Başkan'ın "yemin altında" ifade vermesi çağrısı yapmıştı.

Senatodaki azil yargılama takvimi

Biri polis toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesi, 14 Ocak'ta Temsilciler Meclisinde kabul edildi.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, Trump'ın Senatodaki yargı sürecinin 8 Şubat haftasında başlayacağını duyurdu.

Trump'ın ön duruşma dosyasına ilişkin tüm belge ve delillerini 8 Şubat'a kadar sunmasını gerektiren takvime göre Trump'ın azil istemiyle Senatodaki yargılanmasına 9 Şubat Salı günü başlanabilecek.

Trump'ın suçlu bulunabilmesi için 100 sandalyeli Senatoda en az 3'te 2 çoğunluğun, yani 67 senatörün, Trump aleyhinde oy kullanması gerekiyor. Her iki partinin de 50'şer sandalyeye sahip olduğu Senatoda Trump'ın suçlu bulunmasına oldukça düşük ihtimal olarak bakılıyor.

Kaynak: EURONEWS

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?