banner39

Trump İsrailli ajanları Obama'nın peşine taktı

İsrailli istihbarat şirketi Black Cube'un İran'la nükleer anlaşmanın mimarlarından olan Obama yönetimi yetkilileri hakkında itibarlarına zarar vermek için istihbarat topladığı ileri sürüldü

Amerika 08.05.2018, 09:40 08.05.2018, 10:14
Trump İsrailli ajanları Obama'nın peşine taktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşma yapan eski başkan Barack Obama'nın ekibindeki kişilerin açıklarını bulmak için İsrailli bir istihbarat şirketi ile anlaştığı ortaya çıktı. 

İsrailli istihbarat şirketi Black Cube'un İran'la nükleer anlaşmanın mimarlarından olan Obama yönetimi yetkilileri hakkında itibarlarına zarar vermek için istihbarat topladığı ileri sürüldü. 

The Guardian ve New Yorker'da yer alan haberde ABD Başkanı Donald Trump'ın çıkmak için gün saydığı İran'la nükleer anlaşmaya karşı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun karalama kampanyasını tırmandırdığı bir dönemde Batı basını ilginç bir iddia ortaya attı. ABD'nin New Yorker dergisi ile İngiltere'nin The Observer gazetesinin duyurduğu habere göre İsrailli istihbarat şirketi Black Cube (Kara Küp), İran'la nükleer anlaşmanın mimarı olan Obama yönetimi yetkililerinin itibarına zarar vermek için hem siyasi hem de özel hayatları ile ilgili istihbarat topladı. Black Cube ajanları, sahte kimliklerle kendilerini gazeteci gibi göstererek çalıştı.

Sputnik'te yer alan habere göre Black Cube'de İsrail dış istihbarat servisi Mossad'ın eski elit ajanları ve üst düzey İsrailli istihbarat yetkililerinin çalıştığı belirtildi. İran anlaşmasıyla bağlantılı Obama yönetimi yetkililerini karalamak için İsrailli istihbarat şirketini tutanların, Trump'ın danışmanları olduğu öne sürüldü. Habere İsrail'in Haaretz gazetesi de geniş yer ayırdı.

Buna göre Black Cube'un öncelikli hedefinde, İran'la nükleer anlaşmaya perde arkasında büyük emek veren Trump'ın selefi Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes ile danışman yardımcısı Colin Kahl vardı.2015'te varılan İran'la nükleer anlaşmanın (Joint Comprehensive Plan of Action/JCPO) da danışmanı olan Rhodes, aynı zamanda 2007'den başkanlığının sonuna dek Obama'nın konuşmalarını yazan kişiydi.

TRUMP BUGÜN NÜKLEER ANLAŞMA İLE İLGİLİ KARARINI VERECEK

Pazartesi günü Twitter'da yaptığı açıklamada Trump, "Beyaz Saray'da yarın saat 14:00'de (TSİ 21:00) İran nükleer anlaşmasıyla ilgili kararımı açıklayacağım" ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Trump, sıklıkla anlaşmayı iptal edeceği tehdidinde bulunuyordu. İngiltere, Fransa ve Almanya ise anlaşmanın devamı için son haftalarda yoğun kulis çalışmaları yürüttü.

İRAN BU İŞE ÇOK KIZGIN

Pazartesi günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin anlaşmadan çekilmesi durumunda "tarihi bir pişmanlık" yaşayacağını söyledi.

İran Devlet Televizyonu'na konuşan Ruhani "İran'ın Trump'ın vereceği her karara karşı bir planı olduğunu ve karşılık vereceklerini" belirtti.

İRAN-ABD NÜKLEER  ANLAŞMASINDA NELER VAR?

2015 yılında İran ABD, Çin, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere ile nükleer faaliyetlerini sınırlandırmaya karşılık ekonomik yaptırımların kaldırılmasına yönelik bir anlaşma imzaladı.

Resmi adı Ortak Kapsamlı Eylem Planı olan anlaşmaya göre İran uranyum zenginleştirdiği santirfüjleri azaltma taahütünde bulunuyor.

Anlaşma koşulları İran'ın zenginleştirilmiş uranyumu büyük anlamda azaltması ve nükleer silah yapmaya yetecek düzeye çıkarmamasını öngörüyor.

Anlaşmadan sonra İran'ın Natanz ve Fordo tesislerindeki santrifüj sayısı azaltıldı ve tonlarca az zenginleştirilmiş uranyum Rusya'ya gönderildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan denetçiler İran'ın nükleer tesislerinde teftiş yapma yetkisine sahipti.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?