banner15

Trump Meksika sınırına duvarda ısrarlı

Trump, seçimi kazanırsa göçmen geçişlerini engellemek için Meksika sınırına örülecek duvarın finanse edilmesi için alacağı önlemleri açıkladı

Trump Meksika sınırına duvarda ısrarlı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’deki başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi adaylar arasında yarışı önde götüren Donald Trump, ABD ile Meksika sınırına kaçak göçmen geçişlerini durdurmak için duvar örme önerisini tekrarladı ve Meksika’yı duvarın finansmanını sağlamaya zorlamak için Amerikan terörle mücadele yasalarını devreye sokmayı vadetti.

Trump, seçim kampanyası ofisi aracılığıyla yaptığı açıklamada, başkan olması halinde Meksika sınırına duvar örülmesini sağlamak üzere alacağı ekonomik tedbirleri açıkladı.

Milyarder işadamı, duvarın yapımı amacıyla Meksika’yı 5 ila 10 milyar dolar arasında finansman sağlamaya zorlayacağını, bunun için de 11 Eylül’den sonra çıkarılan terörle mücadele yasaları kapsamında, ABD’de kaçak olarak yaşayan Meksikalıların ülkelerindeki yakınlarına yapacağı para transferlerini engelleyeceğini taahhüdünde bulundu.

Trump, yeni yasal düzenlemeler getirmeyi ve böylece geçerli belgesi olmadan ABD’de yaşayan kişilerin Western Union gibi para transferi yapan kuruluşlar aracılığıyla havale yapmasını engelleyeceği tehdidinde bulundu.

Bunların dışında Trump’ın uygulamayı vadettiği tedbirler arasında Meksika’dan yapılacak ithalatta gümrük tarifelerinin yükseltilmesi, Meksika vatandaşlarının vizelerinin iptal edilmesi ve vize ücretlerinin yükseltilmesi gibi konular bulunuyor.

OBAMA: “UYGULANABİLİR DEĞİL”

ABD Başkanı Barack Obama ise Trump’ın vaatlerine tepki gösterdi. Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Trump’ın planı hakkındaki görüşleri sorulan Obama, bu vaatlerin “uygulanabilir” olmadığını belirtti.

Obama, “Western Union aracılığıyla Meksika’ya yapılan her para havalesini takip etmek konusunda iyi şanslar diliyorum” diyerek bu planı hayata geçirmenin zorluğunu ima etti.

Meksika ekonomisinin çökmesinin ABD’ye daha fazla göç anlamına geleceğini kaydeden Obama, Trump’ın planı hakkında “Kapsamlı düşünülmemiş önerilerden biri daha. Bu aslında siyasi saikle ortaya konmuş bir şey” dedi.

TRUMP VE CRUZ’A İSİM VEREREK ELEŞTİRİ

Obama, bu tür vaatlerin Amerikan dış politikasına zarar verip vermediğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

“Bunun cevabı evet. Yabancı liderlerden bu tür bazı saçma öneriler konusunda sürekli sorular geldiğini daha önce de söylemiştim. Bunun sadece Trump’ın önerileri olmadığını söylemeliyim. Örneğin göçmen meselesinde Cruz’un bazı açılardan böyle zalimce önerileri hakkında da endişeler duyuyoruz.”

Obama, daha önce de birçok kez Müslümanlar ve göçmenler aleyhine açıklamalar yapan Cumhuriyetçi adaylar Donald Trump ve Ted Cruz hakkında eleştirilerde bulunmuş ama genellikle isim vermekten kaçınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 08:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48