banner15

Trump, NASA'nın iklim araştırmaları fonunu kesecek

Trump'ın başkanlığı döneminde NASA'nın iklim çalışmaları yapan birimini desteklemeyeceği açıklandı

Trump, NASA'nın iklim araştırmaları fonunu kesecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Donald Trump'ın üst düzey danışmanlarından Bob Walker, Trump'ın göreve geldikten sonra 'politize olmuş bilimi engelleme' kapsamında Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) küresel iklim değişikliğini araştıran programlarını saf dışı bırakmaya hazırlandığını söyledi.

Trump'ın NASA'dan yer bilimleri programı yerine uzay araştırmalarına ağırlık vermesini talep etmesi kurumun sıcaklık, buz, bulut ve diğer iklim fenomenleri üzerinde yaptığı araştırmaları saf dışı bırakabilir.

The Guardian'a konuşan Bob Walker "Biz NASA'nın rolünü keşiflerde, derin uzay araştırmalarında görüyoruz. Yer bilimleri ile ilgili konularla asıl görevi bu olan başka kurumlar ilgilenebilir. NASA'nın devam eden tüm programlarını durdurmanın zor olacağını biliyorum ancak gelecekteki programlar kesinlikle başka kurumlara verilmeli. Ben iklim araştırmalarının gerekli olduğunu düşünüyorum ancak bu araştırmalar çok politize oldu. Bu durum araştırmacıların işlerinin de altını oyuyor. Trump'ın kararları gerçek bilimi temel alacak, politize olmuş bilimi değil" dedi.

'UZAY ARAŞTIRMALARI BİR LÜKS, DÜNYA GÖZLEMLERİ İSE ELZEM'

Sahip olduğu uydu ağı ile iklim değişikliği konusunda önemli veriler sağlayan NASA'nın yer bilimleri programının gelecek yılki bütçesinin 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. NASA'nın uzay keşif programlarının 2017 bütçesi ise 2.8 milyar dolar tutarında.

Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi'nden Kevin Trenberth ise yer bilimleri programlarının sonlandırılmasının çok kötü sonuçları olacağına dikkat çekti.

Trenberth, "Bu bizi uydu öncesi zamandaki 'kara çağa' döndürebilir. Biz dünya gezegeninde yaşıyoruz ve keşfedecek çok şey var. Onu takip etmek ve uzaydan birçok şeyi izlemek çok önemli. Dünyamız, atmosfer ve okyanuslar hakkındaki bilgiler hayat tarzımız için gerekli. Uzay araştırmaları bir lüks fakat dünya gözlemleri elzem" dedi.

TRUMP İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ KABUL ETMİYOR

Daha önce iklim değişikliğini Çinlilerin ortaya attığı 'aldatmaca' olarak niteleyen Trump salı günkü açıklamasında ise 'iklim ile insan eylemleri arasında bir bağlantı var' demişti.

Fosil yakıt kullanımı ve ormanlara verilen zararın sıcaklığın artmasına yol açan gazların salınmasına, bunun da küresel ısınmaya neden olduğu uzun zamandır bilim dünyasında kabul gören bir olgu olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 17:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48