banner39

Trump skandallarla yüzde 41'e ulaştı

ABD başkan aday adaylarından Cumhuriyetçi Donald Trump, ırkçı ve İslamofobik skandallarına rağmen partisi içinde yüzde 41'e ulaştı

Amerika 16.12.2015, 14:15 16.12.2015, 14:15
Trump skandallarla yüzde 41'e ulaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD’de yapılan son anketler Donald Trump’ın hakkındaki tüm skandallara rağmen Cumhuriyetçi seçmenin gözündeki yükselişini sürdürdüğünü gösterdi. Monmouth Üniversitesi tarafından yapılan ankette Trump’ın Cumhuriyetçiler içindeki destek oranı ilk kez yüzde 41 seviyesine ulaştı. Trump, en yakın rakibi olan Teksas senatörü Ted Cruz’a 27 puan fark attı.

Son olarak Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adayları televizyonda kozlarını paylaştı. Trump programda da, "Müslümanların ABD'ye girişinin yasaklanması" tezi üzerinden prim yapmaya çalıştı. Tartışma boyunca "Müslümanlar ABD'ye alınmasın" tezini gündemde tutmaya çalışan Trump hayal kırıklığı yaşadı. Adaylar Müslümanları tartışmak yerine, Obama'nın IŞİD, Suriye ve Rusya politikasını eleştirmeyi yeğledi.

Cumhuriyetçi Parti'nin 13 aday adayı, CNN tarafından Las Vegas'ta düzenlenen açık oturumda bir araya geldi. Açık oturumda özellikle ulusal güvenlik, IŞİD'le mücadele ve Müslüman göçmenlerin ABD'ye kabul edilmesi tartışmaları ön plana çıktı.

İlk açık oturumda, son dönemdeki anketlerde daha düşük destek alan Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, eski Pensilvanya Senatörü Rick Santorum, eski New York Valisi George Pataki ve eski Arkansas Valisi Mike Huckabee görüşlerini paylaştı.

Amerikan halkının en fazla ilgi gösterdiği ise kamuoyu yoklamalarında ipi göğüslemeye devam eden emlak milyarderi Donald Trump'ın yanı sıra eski beyin cerrahı Ben Carson, Florida Senatörü Marco Rubio, Teksas Senatörü Ted Cruz, bir teknoloji şirketinin eski yönetim kurulu başkanı Carly Fiorina, Ohio Valisi John Kasich, New Jersey Valisi Chris Christie, eski Florida Valisi Jeb Bush ve Kentucky Senatörü Rand Paul olmak üzere, anketlerde en fazla puan toplayan 9 aday adayın bir araya geldiği ikinci açık oturum oldu.

Fransa'nın başkenti Paris'te ve ABD'nin Kaliforniya eyaletinde geçtiğimiz haftalarda meydana gelen terör saldırılarının ardından yapılan ilk oturum olma özelliği taşıyan program, terör örgütü IŞİD ile mücadele konusuyla başladı.

"Müslümanların ABD'ye girişi yasaklansın" gibi ırkçı bir söylemin arkasında duran Donald Trump, "Bir din hakkında konuşmuyoruz, güvenliğimiz hakkında konuşuyoruz" dedi.

"TRUMP KAOS ADAYI"

Trump'a, Florida eski valisi Jeb Bush tepki gösterdi. Bush, "Trump kaos adayı. Ve ondan kaos başkanı olur. Ülkemizi güvende tutmak için ihtiyaç duyduğumuz bir başkumandan olamaz" diye konuştu.

"BUSH BÜYÜK BİR FELAKET"

Trump da yanıt olarak Bush'un seçim kampanyasının başarısızlığına dikkati çekerek, "O büyük bir felaket" karşılığını verdi. İkili birbirlerinin sözlerini kesti ve birbirlerinin konuşmalarına müdahale etti.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?