banner15

Trump zirve sonrası ilk kararını açıkladı

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim, Singapur'daki tarihi zirvede ilk kez bir araya geldi. Trump, zirve sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Trump, Nükleer silahların tamamen yok edildiğini gördüğümüzde Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları kaldıracağız" dedi

Trump zirve sonrası ilk kararını açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim'le, Singapur'daki tarihi zirve sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Kim Jong-un'a yaptığı belli olmayan bir gelecekte Beyaz Saray davetinin Kuzey Kore lideri tarafından kabul edildiğini açıklayan Trump, "Uygun zamanda Pyongyang'ı ziyarete hazırım. Dünyanın geri kalanı Kuzey Kore ile bağlanmak istiyor" dedi.

Trump gazetecilere yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası'ndaki savaş tatbikatlarını durduracaklarını duyurdu. Nükleer silahların tamamen yok edildiğini gördüğümüzde Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları kaldıracağız" dedi

Trump'un açıklamaları şu şekilde:

"Silahsızlanma gerçekleşmedi. Nükleer silahlanma için milyarlarca dolar harcandı ama karşılığı alınamadı. Bir kez daha aynısı olmayacak şeklinde taahhüt aldık. Kendisi güven vererek konuştu. Kendisi benden çok yapmak istiyor bunu. Kuzey Kore için parlak bir gelecek. Çok kapsamlı bir taahhüt verdik. Kim-Jong'un ülkeye döndüğü anda bu süreci başlatacağına eminim. Bu konuda yeni bir ekip oluşturulacak.


İnsan hakları ihlalleri konusu

İnsan hakları ihlallerini de konuştuk. Gelecek günlerde daha çok gündeme gelecektir. Çoğu kişi ailesinin cenazelerini istiyor. Bu da gündeme geldi. Bu süreç de başlatılacak. Çok fazla kişi bu kampanya sayesinde, bildiğiniz gibi yakın ailenin cenazeleri için kampanyalar yapıldı. Kendisi de bunu öğrendikten sonra tavrını değiştirdi. O da anlıyor. 6 binden fazla kişinin cenazeleri geri gönderilecek. Nükleer silah konusuna göre daha kısa ve öz konuşuldu ama mutlaka bir süreç başlatılacak.

Kendisi çok zeki ve iyi bir müzakereci. Diyalogtan kaçma, sözler vermekten kaçınmak gibi bir şey söz konusu değil. Bildiğiniz gibi milyarlarca dolar verilmiş olsa da nükleerden vazgeçmemişlerdi. Şimdi durum farklı.

Kore savaşı için barış anlaşması

Onlar da bunu yapmak için dört gözle bekliyor. Ama doğru anı bekliyoruz. Beyaz Saray'a onu davet edeceğimi düşünüyorum. Ne zaman yapılacağına karar vereceğiz. Pek çok şey konuşuldu, tartışıldı. Henüz buna zamanımız olmadı. Eğer bu sözleşmeler imzalanırsa basınla paylaşacağız. Kuzey Kore'ye doğru zamanda gideceğim."

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48