banner39

banner35

Trump'ın damadı Rusya iddialarını yalanladı

ABD Başkanı Trump'ın damadı ve başdanışmanı Kushner, Senatodaki ifadesinde, seçim kampanyası döneminde Moskova yönetimiyle görüşüp gizli iş birliği yaptığı iddialarının doğru olmadığını söyledi

Amerika 25.07.2017, 10:08 25.07.2017, 10:13
Trump'ın damadı Rusya iddialarını yalanladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner'in, ABD Senatosu İstihbarat Komitesinde verdiği ifadede, başkanlık seçim kampanyası döneminde Ruslarla görüşüp gizli iş birliği yaptığı iddialarını tümüyle reddetti.

Jared Kushner dün, 24 Temmuz, Pazartesi günü Senato İstihbarat Komisyonu'nda kapalı kapılar ardında ifade verdi.

AA’nın haberine göre, İfadesi öncesi 11 sayfalık yazılı bir açıklama da yayımlayan Kushner, "Herhangi bir yabancı hükümet ile gizli iş birliği yapmadım ve kampanyada görev alanlardan iş birliği yapan kimseyi de görmedim. Uygunsuz herhangi bir bağlantım yok. Kendi işletmelerimin finansmanı için de Rus fonlarına güvenmedim." değerlendirmesinde bulundu.

"SAKLAYACAK HERHANGİ BİR ŞEYİM YOK"

"ABD başkanlık seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği" iddialarının araştırıldığı Rusya soruşturması kapsamında ABD Kongresi ile iş birliği yapacağını daha önce açıklayan Kushner, "Saklayacak herhangi bir şeyim yok, o yüzden bugün burada bu konudaki gönüllülüğümü ortaya koyuyorum." ifadesini kullandı.

Rusya'nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak ile görüşmelerini kabul ettiğini belirten Kushner, bu görüşmelerin hiçbirinde "Moskova'nın Trump kampanyasına yardımı anlamında gizli iş birliği içerecek" bir konuşma geçmediğini veya böyle bir sonuç ortaya çıkmadığını vurguladı.

İfadesinde, Haziran 2016'da New York'taki Trump Tower'da, Rus yönetimine yakın Natalia Veselnitskaya adlı bir avukatla görüşmesini de "zaman kaybı" olarak niteleyen Kushner, geç katıldığı görüşmede kampanyayla ilgili konuların konuşulmadığını ifade etti.

GİZLİ İLETİŞİM KANALI İDDİASI

Öte yandan Kushner, Büyükelçi Kislyak ile görüşerek ABD ve Rusya arasında gizli bir iletişim hattı kurma çalışması yürüttükleri iddialarını da reddetti. İfadesinde, geçen yıl aralık ayında Trump Tower'da Kislyak ile görüştüklerini kabul eden Kushner, yanlarında eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in de olduğunu ve sadece "Suriye politikaları ile ilgili ülkeler arasında güvenli bir hattın kurulması" konusunu konuştuklarını öne sürdü.

Görüşmede, bu tür bir güvenli hattın henüz mevcut olmadığını gördüklerini belirten Kushner, yemin töreninden sonra konuyla ilgilenmek üzere dağıldıklarını ve bir daha konunun gündeme gelmediğini aktardı.

Kushner'in Rusya soruşturması çerçevesinde yarın da Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde ifade vereceği bildirildi.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?