'Trump'ın damadı ve oğluna celp gitti' iddiası

ABD'de geçen yılki başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesi hakkında yürütülen soruşturma için kurulan tahkikat kurulunun, Trump'ın oğlu, damadı ve Rus bir avukatın katıldığı toplantı ile ilgili olarak ifade celbi gönderdiği iddia edildi

'Trump'ın damadı ve oğluna celp gitti' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD başkanlık seçimlerine Rus müdahalesi hakkındaki soruşturmada büyük jürinin soruşturmadaki kişilere ifade celbi yolladığı iddia edildi.

ABD'de geçen yılki başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesi hakkında yürütülen soruşturma için tahkikat kurulu oluşturuldu ve kurul Başkan Donald Trump'ın oğlu, damadı ve Rus bir avukatın katıldığı toplantı ile ilgili olarak ifade celbi gönderdi. Bu durum soruşturmanın hızlandığına işaret ediyor.

Finans Gündem'de yer alan habere göre kaynaklar büyük jüri olarak da adlandırılan soruşturma tahkikat kurulunun, ABD Adalet Bakanlığı'nın geçen yılki başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesi hakkındaki soruşturmasını yürüten özel danışman Robert Mueller'in talebiyle kurulduğunu belirtti. Kaynaklardan biri kurulun son haftalarda kurulduğunu belirtti. Sıradan vatandaşlardan oluşan tahkikat kurulunun görevi savcının yürüttüğü soruşturmada elde edilen delilleri incelemek ve soruşturmada suç isnadı yapılıp yapılmayacağını belirlemek. Tahkikat kurulu oluşturulması soruşturmanın delil bulma aşamasını hızlandırabilir.

Soruşturma tahkikat kurulunun oluşturulduğunu dün ilk Wall Street Journal gazetesi bildirdi. Eski savcı Paul Callan, "Bu gelişme Mueller'in yürüttüğü soruşturma için ciddi bir aşama. Mueller'in aylar önce başlatılan bir incelemeyi devraldığı göz önüne alındığında, cezai kovuşturma gerekliliğine işaret eden bilgilere ulaştığının ipucunu veriyor. Burada asıl soru kimin aleyhine olduğu" dedi. Kaynaklar ifade celplerinin kimlere gönderildiğini söylemedi.

Trump Ocak ayında başkanlık makamına gelmesinden bu yana Rusya ile ilgili sorunlarla uğraşıyor. ABD istihbarat kurumları Rusya'nın başkanlık seçimlerini Trump lehine çevirmek için çaba harcadığını tespit etti. Mueller aynı zamanda Trump'ın başkanlık seçim çalışmalarını yürüten ekibin Rusya ile işbirliği yapıp yapmadığını da inceliyor. Moskova, seçimlere müdahalede bulunduğu iddiasını reddediyor. Trump ise seçimde Rusya ile işbirliği yaptığı iddialarını reddettiği gibi, ekibi hakkında başlatılan incelemeleri de siyasi cadı avı olarak niteliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2017, 10:45
banner53
YORUM EKLE

banner39