banner15

Trump'ın dış politika yorumları mercek altında

Amerikalı siyaset bilimciler, ABD'li başkan aday adayı Donald Trump'ın dış politika ile ilgili söylemlerinin ne anlama geldiğini yorumluyor.

Trump'ın dış politika yorumları mercek altında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li başkan aday adayı Donald Trump son dönemde ırkçı söylemleriyle dünya gündemine oturdu. "Müslümanlar ABD'ye alınmasın" "Meksika sınırına duvar çekilsin" gibi söylemler hem Amerika'da hem dünyada büyük tepkilere sebep oldu. ABD'li siyaset bilimciler, Trump'ın dış politikayla ilgili yorumlarının ne anlama geldiğini inceliyor.

Brookings Enstitüsü'nde araştırmacılardan Thomas Wright’a göre Trump'ın özellikle Uzak Doğu Asya için söylediği sözler dikkatle incelenmeli. Americanvoice'ye bir demeç veren Wright, "Trump, Amerika’nın Asya, Avrupa ve Ortadoğu’da kurduğu ittifaklardan, Amerika’nın son yıllarda yaptığı tüm ticari anlaşmalardan ve kurduğu ekonomik ilişkilerden hiç hoşlanmıyor. Trump şimdi de Putin Rusya’sı gibi otoriter rejimlerle daha yakın ilişkiler kurma peşinde. Bu, Amerikan dış politikasında devrim anlamına gelir" diye konuştu.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Jeff Sessions’ın dış siyaset danışmanlarına başkanlık yaptığını söyleyen Trump, ekibinde kimler olduğunu açıklamaktan kaçınıyor. Wright’a göre bunun basit bir nedeni var: “Cumhuriyetçi Parti’de dış siyasetin önde gelen isimleri, Trump’la birçok konuda aynı fikirde değil. Trump’ın önerileri karşısında şoka uğramış durumdalar, bu önerilere karşı çıkıyorlar. Bu nedenle Trump’ın yanında yer almak istemiyorlar. Trump da ekibine katacak isim bulmakta zorlanıyor.”

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 11:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48