banner15

'Trump'ın dış politikaları anti-Amerikancılığı körükler'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İslam karşıtı başkan adayı Donald Trump'ın söylemlerinin dünyanın birçok yerinde Anti-Amerikancılığı körükleyebileceğini söyledi.

'Trump'ın dış politikaları anti-Amerikancılığı körükler'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Cumhuriyetçilerin başkanlık seçimlerindeki muhtemel başkan adayı Donald Trump’ın dış politika planlarını eleştirerek, bu planların hayata geçirilmesinin ABD'nin değerleriyle örtüşmediği gibi yurt dışında anti-Amerikancılığı körükleyeceğini söyledi.

Biden, düşünce kuruluşu Yeni Amerikan Güvenliği Merkezinin yıllık olağan konferansında yaptığı konuşmada isim vermeden Donald Trump’ın politikalarına eleştiri getirdi.

“ABD’nin geleceğinden hakikaten iyimserim” diyen Biden, önümüzdeki yıl başında görevine başlayacak yeni ABD Başkanının ülkesinin değerlerini korumasının yanında yurt dışındaki liderliğini de sürdürecek politikalar benimsemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Biden, “Eğer duvarlar inşa edersek ve en yakın komşularımıza saygısızlık gösterirsek, bugüne kadar kaydedilen ilerlemelerin hızlı bir şekilde kaybolduğunu, anti-Amerikancılığın ve anlaşmazlığın yarımküremize döndüğünü görürüz.” dedi.

Amerika kıtasını daha az demokratik kılacak ve kıtanın refah seviyesine olumsuz etkide bulunacak politikalar belirlenmesinin ABD’nin bölgesindeki çıkarlarının da altını oyacağına değinen Biden, Müslümanların ABD’ye girişlerinin yasaklanması gibi bir önerinin ise ülkenin değerlerine ters düştüğünü kaydetti.

Biden, “Müslümanların ABD’ye girişlerine yasak konulması veya kalkıp bütün bir dini topluluğu terörizm suçuna bulaştırma iftirası gibi korku ve hoşgörüsüzlük politikaları üretmek, Amerika’nın dünya tarihindeki en mükemmel demokrasi olduğu prestijinin sorgulanmasına neden oluyor.” diye konuştu.

Biden, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada ve yurt dışında büyük çoğunluğu barışsever olan 1,5 milyar Müslümanı yabancılaştırmak, sorunu daha da kötüleştirir. Bu aşırılık yanlılarının söylemine katkı sunar”.

Cumhuriyetçi Parti’nin olası başkan adayı Donald Trump, başkan seçilmesi halinde Meksika’dan ABD’ye giren göçmenlerin engellenmesi için sınıra büyük bir duvar inşa edilmesinin yanı sıra terörle mücadele aracı olarak ABD’deki Müslümanların fişlenmesi ve Müslümanların ABD’ye girişine yasak konulması gibi politikalar izleyeceğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2016, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35