banner39

Trump'ın salondan attırdığı Müslüman kadın konuştu

Trump'ın toplantısından atılan Müslüman kadın, Müslümanları tanıtmak ve barışçıl insanlar olduğunu göstermek istediğini ancak kendisiyle beraber 10 kişinin dışarı atıldığını söyledi

Amerika 11.01.2016, 10:20 11.01.2016, 11:03
Trump'ın salondan attırdığı Müslüman kadın konuştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump’ın geçtiğimiz cuma günü seçim kampanyası için Güney Carolina Eyaleti’nde düzenlediği etkinlik sırasında ‘sessiz protesto’ yaptığı için dışarı atılan başörtülü Müslüman Rose Hamid, hayatlarında Müslüman görmemiş insanlara Müslümanları tanıtmak ve barışçıl insanlar olduğunu göstermek olduğunu söyledi.

Haberturk’e konuşan Rose Hamid, Carolina’daki Müslüman Kadınlar Grubu’nun başkanı. Filistin kökenli Hamid, New York’ta doğup büyümüş bir Amerikan vatandaşı. Eğitimini sanat üzerine yapan ve halen özel bir uçak firmasında çalışan Hamid, “Trump seçim kampanyasını nefret söylemi üzerinden yürütüyor. Olumsuz şekilde dikkat çekebilecek ne varsa onu yapıyor. İnsanların en hassas değerlerini aşağılıyor” ifadelerini kullandı. 56 yaşındaki Hamid, “Gücü elinde bulunduran insanların nasıl diğer insanları etkileyip canavara dönüştürdüğünü, nefret söylemi içine soktuğunu o gün gördüm. Allah bizi birbirimize nefretle bakalım diye yaratmadı” dedi.

‘FARKLI OLANLARI ATTILAR’

Oğluna yaptırdığı “Selam, barış için geldim” yazılı tişörtü giyen Hamid, Trump’ın salona geldiği ana kadar olumlu tepkiler aldığını belirterek bundan sonrasını şöyle anlattı:

“İlk amacım hayatlarında Müslüman görmemiş insanlara Müslümanları tanıtmak ve barışçıl insanlar olduğunu göstermekti. İkincisi de herhangi bir nefret söyleminde bulunması halinde Trump’ı sessizce ayağa kalkıp protesto etmekti.

Aynı amaçla gelen Yahudilerin olduğunu da gördüm. Yahudiliğin sembolü sarı renkteki işaretleri yakalarına takmışlardı. Bana da verdiler. ‘Ben Müslümanım’ yazıp yakama taktım. ‘Bütün dinlerle barış içinde yaşıyoruz’ mesajını vermek istedim. Trump’ın ‘Suriyeli mültecilerin IŞİD ile bağlantılı olduğunu’ söylemesiyle ayağa kalktım. Farklılıklara ve etnik kökene sahip yaklaşık 10 kişi olarak bizi salondan attılar.”

Hamid, “Trump insanların diğer insanlara nefretini önce tetikliyor, sonra kullanarak siyasi söylemini oluşturuyor. Bunu kendisini popüler yapmak için yapıyor. Amerikalılar her zaman adaleti özgürlüğü savunurlar. Bu biz Amerikanların alışık olduğu davranışlar değil” dedi.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?