banner15

Trump'ın Wisconsin'de kazandığı teyit edildi

Oyların yeniden sayıldığı Wisconsin eyaletinde Cumhuriyetçi Trump'ın seçimleri kazandığı açıklandı

Trump'ın Wisconsin'de kazandığı teyit edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de 8 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinde oyların yeniden sayıldığı Wisconsin eyaletinde Cumhuriyetçi Donald Trump'ın seçimleri kazandığı açıklandı.

Yeşil Parti başkan adayı Jill Stein'in, Trump'ın yarışı önde tamamladığı Wisconsin eyaletinde "siber saldırı" gerekçesiyle yaptığı başvurunun ardından oylar yeniden sayıldı.

Wisconsin seçim komisyonu, oyların tekrar sayıldığı eyalette Trump'ın galibiyetini teyit etti.

Komisyon, Trump'ın rakibi Demokrat Hillary Clinton'ı 22 bin oyla geride bıraktığını açıkladı. Böylelikle Trump'ın eyaletteki 10 seçici kurul üyesini de kazanması kesinleşti.

Wisconsin'de seçimleri kazanan Trump 1 milyon 409 bin, Clinton ise 1 milyon 381 bin 823 oy almıştı.

PENSİLVANYA İÇİN YAPILAN BAŞVURU REDDEDİLDİ

Öte yandan, Jill Stein'in Pensilvanya eyaletinde de oyların tekrar sayılması için yaptığı başvuru, bölge hakimi tarafından reddedildi. Hakim Paul Diamond, eyaletteki seçim sistemine siber saldırıda bulunulduğuna dair güvenilir bir tespitin bulunmadığı gerekçesiyle müracaatın reddedildiğini duyurdu.

Yeşil Parti başkan adayı Jill Stein, seçimlerin tamamlanmasından birkaç hafta sonra Wisconsin, Michigan ve Pensilvanya eyaletlerinde oyların tekrar değerlendirilmesi için resmi başvuruda bulunmuştu. Bu üç eyalette de Donald Trump, 8 Kasım'da rakibi Clinton'a üstünlük kurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 09:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48