'Trump'lı dünyada Avrupa artık daha güvensiz

"Trump'ın yeni ABD başkanı seçilmesiyle, Avrupa'nın sınır güvenliği tehlikede." Bunu söyleyen liberal Avrupalı politikacılar acil yeni politikalar istiyor

'Trump'lı dünyada Avrupa artık daha güvensiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD seçimlerinde Donald Trump'ın seçilmesiyle birlikte Avrupa'da güvenlik endişeler büyüyor. Trump'ın dış politika önceliklerinde, Avrupa güvenliği ve NATO stratejilerinin ilk sıralarda yer almamasının Avrupa'yı daha da yalnızlaştıracağı iddia ediliyor.

Project Syndicate'de bir yazı kaleme alan Guy Verhofstadt şu ifadelere yer veriyor:

"Biz Avrupalılar çok uzun zamandır, ABD’nin problemlerimizi çözmesine müsaade etmenin (arka bahçemizdeki problemlerde bile) bizler için daha maliyetsiz ve daha güvenli olduğunu varsaydık. Trump’ın seçilmesiyle (ve ABD’nin inişli çıkışlı dış politika mirası göz önüne alınırsa) bu inancı terk etmek durumundayız."

Trump’ın seçilmesi AB için, kendi akıbetinin sorumluluğunu alma konusunda bir uyandırma alarmı olmalı. Suriye’deki kanlı iç savaş ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakı ile Doğu Ukrayna’ya müdahalesi gibi devam eden çatışmalar doğrudan AB üyesi ülkelerin güvenliğine, ekonomisine ve toplumlarına tesir ediyor. Fakat bu zamana kadar Avrupalılar yerine Ruslar ve Amerikalılar Ukrayna’nın geleceğine karar verdi; aynı Avrupa’nın sınırındaki başka yerlerde de olduğu gibi. Bunun sonucu olarak AB kendi güvenliği, ticari ilişkileri ve göçmen akınları konusunda nihai kontrolünü kaybetti.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 17:32
banner53
YORUM EKLE

banner39