banner39

Trumplı dünyada yeni ittifaklar ortaya çıkacak

Donald Trump'un başkan olmasıyla birlikte, ABD ile müttefik ya da karşı kamplarda yer alan devletlerde ve de bölgelerde hangi hususların öne çıkacağı ve nasıl ittifaklar kurulacağı merak konusu. Bazı yorumlara göre, Trumplı Amerika'da erken ittifak planları çizmek imkansız

Amerika 19.11.2016, 14:42 19.11.2016, 16:25
Trumplı dünyada yeni ittifaklar ortaya çıkacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın iktidara gelişi ile birlikte küresel düzenin nasıl şekilleneceği merak konusu.

Dünya Bülteni'nde Abdullah Seçkin, ülkeler ve bölgeler bazında öne çıkabilecek muhtemel gelişmeleri ele alan bir yazı kaleme aldı. Seçkin, "ABD’nin tüm müttefiklerinin yeni durumdan etkilenmesi kuvvetle muhtemeldir. Zamanla yeni yeni ittifaklar kurulabilir. Ancak ABD’nin bu kadar uzun bir zaman, mühlet vermesi beklenmemelidir" ifadesini kullandı.

Abdullah Seçkin yazısında şu vurgu da yer aldı: 

"ABD için en önemli risk, kendi içinde toplumsal huzurun kaçması ve yeni çatışma alanlarının ortaya çıkması durumudur. Böyle bir olası durumun demir yumrukla yönetileceğine şüphe yoktur. Artık, insan haklarından, demokrasiden, açık toplumdan, seyahat özgürlüğünden, serbest ticaretten daha az söz edilecek ve muhtemelen, bundan böyle dünyanın hiçbir yeri güvenli olmayacaktır. Daha önce herkese kucak açan ve özgürlükler ülkesi imajı çizen ABD, bu dönemde yeni vatandaşlık ve yeni pasaport vermek istemediğini belirtmektedir. ABD dışarıya kapanacağını, içe döneceğini deklare ettiğine göre, tüm dünya ülkeleri kaçınılmaz olarak kapanma eğiliminde olacak ve ulusal korumacılık her alanda artacaktır." 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKAYINIZ..

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?