Trump'tan BMGK'nın 'Kuzey Kore' kararı için açıklama

ABD Başkanı Trump, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırım kararını memnuniyetle karşıladığı açıklandı

Trump'tan BMGK'nın 'Kuzey Kore' kararı için açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGKKuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırım kararını memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kore'nin tehdit teşkil eden ve istikrarsızlığa yol açan faaliyetlerine karşı ekonomik ve siyasi baskının artırılacağı belirtildi.

Açıklamada, "Başkan Trump, BMGK'nın, son balistik füze denemesine yanıt olarak Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları ağırlaştıran yeni kararını memnuniyetle karşıladı. Başkan, Çin ve Rusya'nın bu kararın geçirilmesindeki desteklerini takdirle karşıladı." ifadesi kullanıldı.

BMGK'NIN KUZEY KORE'YE YENİ YAPTIRIMLARI

BMGK üyeleri, ABD tarafından hazırlanarak konseye getirilen, Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımları içeren karar tasarısını 15 üyenin lehte oyuyla kabul etti.

Kararda, Kuzey Kore'nin en önemli gelir kaynaklarından kömür, demir, kurşun ile deniz ürünleri ihracatına yasak konulması ve ülkenin yaklaşık 3 milyar dolar olan toplam ihracat gelirlerinin üçte bir oranında azaltılması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 11:57
banner53
YORUM EKLE

banner39