Trump'tan Çin'e karşı hamleler

ABD'nin 1979'da Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesinden bu yana başkan seçilen biri, ilk kez Tayvan lideri ile konuştu. Obama'ya küfreden ve Çin eksenine doğru yelken kıran Filipinler devlet başkanını da Beyaz Saray'a davet etti

Amerika 03.12.2016, 08:11 03.12.2016, 10:16
Trump'tan Çin'e karşı hamleler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile telefon görüşmesi yaptı. Focus Taiwan'ın haberine göre, Tsai, Trump'ı arayarak başkanlığa seçilmesini tebrik etti.

Görüşmede tarafların, "ABD ile Tayvan arasındaki yakın ekonomik, siyasi ve güvenlik ilişkilerinden" bahsettiği aktarılarak, Trump'ın da geçen mayıs ayında devraldığı başkanlık görevinden dolayı Tsai'ı tebrik ettiği duyuruldu.

Pekin yönetimi, söz konusu görüşmeye ilişkin Tayvan tarafını suçladı. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, yaklaşık 38 yıl sonra ilk kez, ABD Başkanlığına seçilen bir siyasetçinin Tayvan lideri ile konuşması hakkında, "Bu, sadece Tayvan tarafının hileli bir oyunu. Uluslararası toplumun 'Tek Çin Politikası'ndaki sabit kabulünü değiştiremez." açıklamasını yaptı. Telefon görüşmesinin, "ABD'nin uzun senelerdir kabul ettiği 'Tek Çin Politikası'nı da değiştireceğini düşünmüyorum." ifadesini kullanan Vang, "Çin-ABD siyasi temelinin zarar görmesini istemediklerini" belirtti.

Telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray Güvenlik Sözcüsü Ned Price, "ABD'nin 'İki Yaka' (Çin ve Tayvan) ilişkilerindeki politikası değişmeyecek. Barışçıl ve istikrarlı ilişkiler, ABD'nin temel menfaatlerinin gereğidir." diye konuştu.

Donald Trump, Twitter hesabındaki paylaşımında, "Tayvan lideri, bugün benim başkanlığı kazanmamı tebrik için aradı. Teşekkür ederim. ABD, Tayvan'a milyarlarca dolarlık askeri mühimmat satmasına rağmen Tayvan liderinin tebrik telefonunu kabul etmememin gerekmesi ne kadar ilginç." ifadelerini kullandı.

Pekin yönetimi Tayvan'ı kendi toprağı olarak görürken, bu adayı uluslararası toplumda yalnızca kendisinin temsil edebileceğini iddia ediyor. Çin, Tayvan'ın diğer ülkelerle ilişkisinin Pekin üzerinden yürütülmesi gerektiğini savunuyor.

TRUMP'UN BİR ÖNCEKİ ADIMI İSE DUTERTE OLDU

Trump Tayvan lideri ile görüşmesi öncesinde ise Barack Obama'ya ettiği küfür ile gündeme gelen ve Filipinler dış poliikasını, ABD ekseninden çıkarmaya çalışan küfreden Duterte'yi Beyaz Saray'a davet etti.

ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump, Filipinler ile ABD arasındaki silah anlaşmasını iptal eden ve selefi Barack Obama'ya küfür eden Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'yi Beyaz Saray'a davet etti. Trump ile Duterte'nin telefonda görüştüğünü aktaran Filipinler liderini özel asistanı Christopher Go, ikili arasındaki "sevimli ve neşeli" konuşmanın 7 dakikadan uzun sürdüğünü ifade etti.

Trump'ın Duterte'yi gelecek yıl için Beyaz Saray'a davet ettiğini kaydeden Go, Filipinler Devlet Başkanı'nın da ABD'nin gelecekteki liderini 2017'de ülkesinde düzenlenecek olan Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) zirvesine davet ettiğini aktardı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?