banner15

Trump'tan NATO ülkelerine savunma harcaması uyarısı

ABD Başkanı Trump, savunma harcamalarını NATO taahhütleri çerçevesinde gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2’si seviyesine çıkarmayan ülkeler için "Onlarla ilgilenilecek.” diyerek aba altından sopa gösterdi.

Trump'tan NATO ülkelerine savunma harcaması uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de katıldığı kabine toplantısında konuştu.

TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMEYENLERLE İLGİLENECEK! 

Çoğu NATO ülkelerinin artık savunma harcamalarını NATO taahhütleri kapsamında GSYİH’nin yüzde 2’si seviyesine çıkardığını hatırlatan Trump bazı üye ülkelerin henüz bu taahhütlerini yerine getirmediğini ifade etti.

Bu konuda taahhütlerini yerine getiren 7 NATO üyesi ülkeye teşekkür eden Trump, “Taahhütlerini yerine getirmeyenler var. Onlarla ilgilenilecek.” şeklinde konuştu.

ALMANYA'YA ÖZEL UYARI

NATO ülkelerinin yüzde 2 olan savunma harcamaları hedefinin düşük olduğunu belirten Trump, “Bu rakam gerçekten yüzde 4 olmalı, yüzde 2 çok düşük bir rakam” dedi.

Almanya’nın savunma katkılarındaki eksiklikleri gidererek NATO içerisindeki liderlik rolünü göstermesi gerektiğini savunan Trump, bu ülkeye ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Almanya, sağlaması gereken katkıyı sağlamıyor ve en fazla faydalanan da o. Açıkçası ABD’den çok çok daha fazla (faydalanıyor). Buna ek olarak milyarlarca dolar ödeyerek Rusya’dan devasa miktarda gaz alıyorlar. Dolayısıyla bu bizim daha sonra konuşacağımız bir şeydir.”

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 09:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48