banner39

Trump'tan Suriye'ye müdahale sinyali

ABD Başkanı Trump, Suriye'nin İdlib kentine düzenlenen kimyasal silahlı saldırıya ilişkin, "Esed rejiminin iğrenç faaliyetlerine müsade edilemez" dedi

Amerika 05.04.2017, 20:59 05.04.2017, 23:51
Trump'tan Suriye'ye müdahale sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump, Ürdün Kralı 2. Abdullah'la düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin düzenlediği kimyasal silah saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Saldırıyı "dehşet verici" olarak niteleyen Trump, "Masum insanlar, çocuklar ve güzel bebekler öldü, bunların ölümü insanlığa hakarettir. Esed rejiminin iğrenç faaliyetlerine müsade edilemez. ABD dünya genelindeki müttefikleriyle birlikte bu ve benzeri saldırıları kınamaktadır." dedi.

"KUMLARA ÇİZİLMİŞ KIRMIZI ÇİZGİ"

Basın toplantısında bir gazetecinin İdlib'deki saldırı ile ilgili "Kimyasal saldırılara cevap vermek konusunda bir sorumluluk taşıdığınızı hissediyor musunuz?" sorusuna, Trump, “Obama yönetimi uzun zaman önce 'kumlara çizilmiş kırmızı çizgiden' bahsettiğinde bu krizi çözmek için büyük bir fırsatı vardı. Tehdit ettikten sonra o çizgiyi geçmemesi sadece Suriye’de değil dünyanın pek çok yerinde bizi çok geriletti, çünkü boş bir tehditti.” cevabını verdi. 

Esed rejiminin kimyasal silah kullanmasına karşı sorumluluğu olduğunu dile getiren Trump, “Büyük bir problemimiz var, doğru şeyler yapmayan biri var ve bu benim için sorumluluktur.” dedi.

"BU KIRMIZI ÇİZGİNİN ÖTESİNDE ÇOK ÇOK ÇİZGİLERİ GEÇER"

Kimyasal saldırının kendisi için bir kırmızı çizgi olup olmadığı sorusuna ise Trump, "Masum çocukları, masum ve küçük bebekleri son derece ölümcül olan kimyasal bir gazla öldürürseniz- insanlar hangi gaz olduğunu duyduğunda şok oldular- bu çok çizgileri geçer. Bir kırmızı çizginin ötesinde çok çok çizgileri geçer." cevabını verdi.

"EĞER DÜNYA DEĞİŞİRSE BEN DE DEĞİŞİRİM"

"Suriye'ye karşı nasıl bir adım atacaksınız?" sorusu üzerine ise Trump, "Esnek bir insanımdır. Belli bir yolum olmasına gerek yok, eğer dünya değişirse ben de o yola giderim. Ben de değişirim." şeklinde konuştu.

"BU SALDIRI BENİ ÇOK ETKİLEDİ. BU ÇOK BERBATTI"

Dün Esed'in düzenlediği saldırıdan çok etkilendiğini kaydeden Trump şöyle devam etti:

"Bu saldırı beni çok etkiledi. Bu çok berbattı. Takip ediyorum, bundan daha kötüsü olamazdı. Benim bir esnekliğim var ve (bu saldırı sonrasında) benim Suriye ve Esed'e karşı tavrım çok değişti. Son birkaç haftaya bakarsanız, farklı gaz saldırıları oldu. Şimdi yeni bir noktadayız." 

Kral 2. Abdullah: "Terörizmin sınırı, milliyeti, dini yoktur"

Kral 2. Abdullah da ortak basın toplantısında Trump'la yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Bugün karşı karşıya kalınan sorunların Ortadoğu’ya has olmadığını ve küresel güvenliği tehdit ettiğini dile getiren Kral Abdullah “Terörizmin sınırı, milliyeti, ve dini yoktur, bu yüzden bütünsel ve ortak hareket etmek oldukça önemlidir.” dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?