banner15

Tunus ve ABD'den dostluk mesajları

Tunus'ta resmi ziyaretlerde bulunan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, yaptığı basın açıklamasında ABD olarak Tunus'un her zaman anında ve destekçisi olacaklarını söyledi.

Tunus ve ABD'den dostluk mesajları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Tunus ziyaretinde cumhurbaşkanı Baci el-Kaid Sibsi ile yaptığı görüşme sonrasında ortak basın açıklaması yaptı.

Kerry basın açıklamasında, ABD ile Tunus arasında yakın işbirliğinin devam ettiğini vurguladı. Tunus halkının seçtiği bağımsızlık yolunda her zaman ABD'nin güçlü desteği olacağını yineledi. 2011 yılında yaşanan devrimden sonra ülkenin zorluklarla karşı karşıya kaldığını ancak diyaloğa ve uzlaşmaya açık olarak bu zorlukları aştıklarını belirtti.

Kerry, "Bunun bir sonucu olarak, bütün dünya Tunus'u izliyor. Amerika Birleşik Devletleri olarak Tunus'un yanında durmak ve bu olağanüstü dönüşüme yardım etmek için elimizden gelen herşeyi yapacağımızdan emin olmanız için Başkan Obama ve Amerikan halkı adına, bugün buraya geldim." dedi.

"HEPİMİZ LİBYA'YLA İLGİLENİYORUZ"

Kerry, "ABD-Tunus Stratejik Diyalog" toplantılarının ardından Tunuslu mevkidaşı Tayyib el-Bekkuş ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "DAEŞ teröristleri iyi bilmelidirler ki günleri sayılı. Yakında onlardan kurtulmak mümkün olacak" ifadesini kullandı.

Libya Dışişleri Bakanı ile gelecek aylarda bir kongre yapmak amacıyla görüştüğünü dile getiren Kerry, Libya'da yaşanan olayların Tunus ve Mısır başta olmak üzere bölgenin istikrarını etkilediğini belirterek, "Hepimiz Libya'yla ilintiliyiz ve ilgileniyoruz" dedi.

Libya'daki Temsilciler Meclisi ile Ulusal Genel Kongre arasında var olan donukluktan dolayı IŞİD (DAEŞ)'in ülkede yayıldığını söyleyen Kerry, "Dolayısıyla en yakın zamanda ülkede bir hükümet ya da yasal bir oluşum kurulması gerekir" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 19:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35