Türkiye-ABD ilişkileri tarihinde bir ilk: İki Bakana yaptırım uygulandı

Türkiye'nin İçişleri ve Adalet Bakanlarına yaptırım uygulanacağı açıklandı, gerekçe olarak iki bakanın Rahip Brunson davasıyla ilişkili olması gösterildi.

Türkiye-ABD ilişkileri tarihinde bir ilk: İki Bakana yaptırım uygulandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Türkiye'nin İçişleri ve Adalet Bakanlarına yaptırım uygulanacağı belirtildi. Yaptırımın gerekçesi olarak iki bakanın Rahip Brunson davasıyla ilişkili olması gösterildi.

Yaptırım kararında her iki bakanın ABD'deki mal varlıklarının dondurulduğu belirtildi. Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle ticari ya da parasal ilişkiye girmesi yasaklandı. Yaptırımlarla ilgili detayların ise ABD Hazine Bakanlığı'ndan edinilebileceği belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Brunson'ın herhangi bir suç işlediğine dair bir kanıt görmediklerini ve kendisinin, Türk hükümetinin adil olmayan tutukluluğunun kurbanı olduğunu iddia etti. 

Sanders, "ABD Başkanı'nın talimatı doğrultusunda ABD Hazine Bakanlığı, Hazine Bakanlığı, ikisi de Pastör Brunson'ın gözaltına alınması ve tutuklanmasında önemli rol oynayan içişleri ve adalet bakanlarına yaptırım uygulamaktadır" dedi.

Daha önce uygulanan yaptırımlar

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mayıs 2017'de Washington ziyaretinde korumalarının, provokatif bir şekilde düzenlenmiş protesto gösterisine sert müdahale ettiğini iddia edip bunun yarattığı tepkiler üzerine 1,2 milyon dolarlık SIG Sauer yarı otomatik silah satışına onay vermeme kararı almıştı. Başkan Erdoğan da ABD ile yaşanan vize krizi nedeniyle emniyet teşkilatının bu silahları kullanmayacağını açıklamıştı.

ABD ayrıca, vatandaşlarının ve Türkiye'deki misyonlarında görev yapan iki yerel çalışanın tutuklanmasının ardından vize başvurularını bir süreliğine durdurmuş ve iki ülke arasındaki görüşmelerin ardından yeniden başlama kararı almıştı. Son olarak, ABD Kongresi'nde de önümüzdeki yıl için hazırlanan savunma harcamaları yasa tasarısında başta F-35 yeni nesil savaş uçakları olmak üzere Türkiye'ye büyük askeri malzeme satışını geçici olarak durduran bir madde eklendi.

Uzmanlar, Başkan Trump ve Başkan Yardımcısı Pence'in çağrılarının Kongre'de bundan sonraki yaptırım çabalarının da hayata geçirilme ihtimalini artıran bir gelişme olarak göstermiş, Washington'ın Türkiye'ye askeri, mali ve kurum ya da kişileri doğrudan hedef alan yaptırımlar uygulayabileceğine dikkat çekmişti.

Askeri alanda, F-35 teslimatını ABD Savunma Bakanı'nın rapor sunma şartına bağlayan tasarı dışında kısa vadede bir adım atılması beklenmiyor. Mali tarafta ise son dönemdeki gelişmelerin mevcut yürüyen bazı girişimlerin hayata geçme olasılığını artırmış olabileceği ifade ediliyor. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, geçen hafta içerisinde Dünya Bankası nezdindeki Uluslararası Finans Kuruluşu gibi kurumların Türkiye'ye verilecek kredilerin onay sürecinde ABD'nin veto kullanmasını öngören tasarıyı kabul etti.

Kişileri ya da kurumları hedef alan yaptırımların uygulanması da olasılık dahilindeydi. Bazı senatörler, savunma harcamalarıyla ilgili yasa tasarısının Senato versiyonuna ABD Dışişleri Bakanı'na "ABD vatandaşlarının hatalı ya da yasaya aykırı bir şekilde uzun süre tutuklu kalmalarından sorumlu olduğuna dair Bakan'ın güvenilir bilgiye sahip olduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin üst düzey yetkililerinin ülkeye girişini engelleme" yetkisi veren bir madde eklemek istedi. Ancak bu madde kabul edilmedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 21:46
YORUM EKLE

banner33

banner37