banner39

Türkiye'ye inek nakleden ABD kasabası

2014 yılına kadar ABD'nin Kanada sınırında bulunan küçük bir sahil kasabası olan Eastport kasabası 3 yıl öncesine kadar Türkiye'ye inek nakletmekle zenginleşmiş bir sahil kasabasıydı. Bugün ise Trump'ın sözünü tutmasını bekliyor.

Amerika 29.08.2017, 09:37 29.08.2017, 09:37
Türkiye'ye inek nakleden ABD kasabası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin 200 yıldır denizcilikle geçimini sağladığı Maine eyaletine bağlı Eastport kasabası üç yıl öncesine kadar Türkiye'ye inek naklederek canlanan ekonomisinin Suriye savaşı sonrası sekteye uğramasından şikayetçi.

Kanada'dan tekneyle sadece 3 dakika uzaklıktaki Eastport (Doğu limanı) ismini ABD'nin en doğudaki limanı olmasına borçlu. 1900'lü yıllarda nüfusu 5 bini geçen kasabanın bugün yaklaşık bin 300 sakini var. Bugün merkezinde bulunan bir kaç restoran kışları çoğunlukla kapalı.

Washington vilayetine bağlı Eastport yüksek işsizlik oranı ve opioid uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle ABD'nin en yoksul yerleşimlerinden biri. Bundan 100 yıl önce Eastport'ta her şey farklıydı. Kasaba Amerika'nın sardalya başkentiydi. Boston'dan buraya düzenli feribot seferleri vardı.

TÜRKİYE'YE İNEK NAKLİYATI

Bundan birkaç yıl önce Eastport Liman İşletmesi'ne bir Teksas şirketi Türkiye'ye gemiyle gebe inek göndermek istediğini söyledi. Buna yanıt ineklerin kasalarla taşınması oluyor, 14 inek bir kasada nakliye edilerek.

Limanın yöneticisi Chris Gardner, "O noktada gerçekten bunun bir şaka olduğunu düşündüm. Sonra olmadığını anladım" diyor. Liman işletmesi tam olarak nasıl yapacaklarını bilmese de teklifi kabul ediyor. 3 yıl boyunca kasaba ekonomisi canlanıyor. 2014 yılında Türkiye'nin güneydoğusu istikrarsızlaşınca inek ihracatı da çöküyor.

Kılavuz kaptan Bob Peacock, "Böyle bir limanda dünyada olup bitenler sizi etkileyebiliyor. Kaptanlıktan geçinirken birden bire Suriye'deki savaş nedeniyle işler duruyor" diyor.

ŞİMDİKİ DURUMU

Liman yöneticisi Chris Gardner "İnekler yeni şeylerin olabileceğini gösterdi. Burada en derin doğal deniz limanı var, sadece bölgede ya da eyalette değil tüm ülkede daha derin bir liman yok. Küresel gemi taşımacılığında bu kadar değişimler olurken ve bu bölge bir çıkış yol ararken yanıt neden bu olmasın" diyor.

Eastport Amerika'nın Avrupa'ya en yakın limanı. Senede 40 gemi Maine'den Avrupa ve Asya'ya kağıt hamuru taşıyor. Kasaba sakinleri limanda daha fazla faaliyet beklentisi içinde. Kasaba ayrıca ülkenin en uçtaki kuzeydoğu noktasında.
Finans Gündem'de yer alan habere göre ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkenin alt yapısını yeniden inşa edecekleri vaatleri kasabada unutulmamış.

Kılavuz kaptan Peacock, "Trump altyapıdan söz ederken kasabadakiler onu anladı. Eastport'un köprü ayakları üç yıl önce çöktü. Bu da limanda bir tsunami yarattı. Bunu tamir etmek 15 milyon dolara mal olacak" diyor.

Gardner ise "Bunun gerçekleşmesi için çalışıyoruz. ABD'nin doğal en derin deniz limanı nasıl olur da demiryoluna bağlanmaz. Özellikle de ülkedeki en yoksul vilayetse" diye konuşuyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?