banner39

Uludere istihbaratı ABD'den gelmiş

Uludere istihbaratı tartışmalarına ABD gazetesi de Wall Street Journal de katıldı

Amerika 16.05.2012, 11:59 16.05.2012, 12:44
Uludere istihbaratı ABD'den gelmiş

ABD Savunma Bakanlığı'nın hazırladığı değerlendirme raporuna göre Aralık ayında gerçekleşen olayda Amerikalılara ait insansız hava araçlarının sınırda hareket halinde olan insanları ve hayvanları tespit ettiği, askeri müdahale için de son kararı Türkiye'ye bıraktığı belirtildi.

WSJ'ye konuşan bir Pentagon yetkilisi, "Bu bir Amerikan kararı değildi." dedi. ABD'nin insansız hava araçlarının 2007 yılının sonlarından beri Türkiye ile yakından istihbarat paylaşımı yaptığı biliniyor. Ankara'daki "Combined Intelligence Fusion Cell"(Birleşik İstihbarat Toplanma Merkezi)'nde Türk ve Amerikalı yetkililer elde ettikleri istihbaratı paylaşıyorlar.

Haberde ayrıca Başkan Obama yönetiminde ilişkilerin daha da yakınlaştığı ve Türkiye'nin ABD'den insansız hava araçları satın almaya başladığı vurgulandı.

OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ?

ABD Savunma Bakanlığı raporuna göre 28 Aralık gecesi rutin görevlerini ifa eden Amerikan Predator cinsi insansız hava araçları Irak içlerinden Türkiye sınırına ilerleyen bir konvoy tespit etti. Amerikalı görevliler PKK'nın ulaşım yolunu kullanan bu konvoydakilerin terörist olup olmadığını tam olarak tespit edemedi fakat şüphe nedeniyle Türk yetkililer alarm durumuna geçirildi. Daha sonra bombalama olayı gerçekleşti.

Amerikalı yetkililer Türkiye ve ABD arasında gerçekleşen bu istihbarat paylaşımı nedeniyle "korkunç bir istinasna"nın ortaya çıktığını fakat bu işbirliğinin sivil ölümlerini azalttığını söyledi. Özellikle nokta atışı yapılmasını sağlayan insansız hava araçları top kullanımını azalttığı için muhtemel sivil kayıplarını da minimuma indiriyor.

Kaynak: USASabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?