Vatan Caddesi'ne ABD'de mirasçı çıktı

1936 yılında ölen Yani adlı Rum vatandaşın Amerika'da yaşayan mirasçıları Özal'ın mezarı ile Vatan Caddesi'nin bir bölümünü içine alan 44 bin 615 metrekarelik arazinin dedelerinden miras kaldığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu. Mirasçılar arazinin bedelini istiyor

Vatan Caddesi'ne ABD'de mirasçı çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de yaşamlarını sürdüren Maria Kapsiotis, Evie Tsiolas ile Eleni, Nelli ve Chris Ziguridis, geçtiğimiz günlerde mahkemeye başvurarak Özal ve Menderes'in anıt mezarları, İETT garajı ile Vatan Caddesi'nin bir bölümünün yer aldığı arazinin kendilerine ait olduğunu iddia etti.

Habertürk'ün haberine göre, mahkemeye sunulan dava dilekçesinde İstanbul Zeytinburnu Merkez Efendi Mahallesi sınırları içerisinde kalan 44 bin 615 metrekare arazinin büyük dedeleri Yani ve Lazo kardeşlerden davacılara intikal ettiği ifade edildi.

'ARAŞTIRILMADAN KAMULAŞTIRILMIŞ'

Dilekçede taşınmazın kadastro işlemleri sırasında 1936 yılında ölen Rum asıllı Mihal oğlu Yani ve Lazo adına tespit yapıldığı, kayıp ve yitik olup olmadığının araştırılması için sahip hanesinin açık bırakıldığı belirtilerek şöyle denildi: "Muris 1936 yılında vefat etmiş, söz konusu yer 23 Şubat 1973 tarihinde mirasçıları araştırılmadan Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılmıştır. Ancak miras bırakan kaçak ya da yitik bir kişi değil, Türk vatandaşı olup Türkiye'de vefat etmişlerdir."

'BEDELİ HAZİNE'DEN ALINIP ÖDENSİN'

Avukat Ali Elbeyoğlu, dava konusu arazinin müvekkilleri adına tescili ile bedelinin Hazine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nden tahsil edilerek kendilerine ödenmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 10:55
banner53
YORUM EKLE

banner39