Venezuela'da petrol fiyatları insani krize sebep oldu

Dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip olan Venezuela'da yeni bir insani kriz kapıda. Petrol fiyatlarının düşüşü ülkeyi ekonomik krizin eşiğine getirirken, siyasiler çareyi OHAL ilan etmek ve askerin yetkilerini genişletmekte buldu.

Venezuela'da petrol fiyatları insani krize sebep oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Petrol fiyatlarının düşüşü nedeniyle krizin eşiğine gelen Venezuela'da büyük bir insani kriz yaşanabilir. American Enterprise Instutu'de yer alan bir analize göre, Venezuela'da siyasiler yeni bir çözüm bulmazsa ülkenin geleceğini sıkıntılar bekliyor.

Venezuela'da yaşayanan enflasyon ve temel ihtiyaç mallarının ülkede üretilememesi nedeniyle ülke iflasın kıyısına geliyor. Ülkenin sağlık sistemi de çökmüş durumda, Barcelona şehrinin Luiz Razetti hastanesinden çekilen görüntüler durumun vahametini gözler önüne seriyor.

İlaç ve elektriğin olmadığı hastanelerde doktorlar çaresiz kalmış durumda. Geçtiğimiz günlerde bir hastanede bir günde yedi bebek oksijen tankı olmadığı için hayatını kaybetmişti. Diyaliz makinelerinin çalışmadığı hastanelerde hastalar çaresizliğin pençesinde birer ikişer hayatını kaybediyor.

The New York Times gazetesi de Venezuela'da yaşanan cinayet oranının yüzde 52.2 arttığını ve her 28 dakikada bir cinayetin yaşandığını belirtti.

Bloomberg de geçtiğimiz gün yayınladığı raporda Venezuela'da hiperenflasyonun yüzde 720'ye ulaşacağını ve kağıt para yetersizliğinin yaşanabileceğini açıklamıştı.


Hastanelerde yatak kalmadığı için kanser hastaları bile depolarda tedavi görebiliyor.

SOSYALİSTLER OHAL'E KARŞI

Venezuela’da parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran sağ partiler, Sosyalist Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ülkede iki aylık olağanüstü hal ilan eden kararnamesine karşı çıkıyor.

Güvenlik ve enerji politikaları başta olmak üzere birçok yetkinin Maduro’nun elinde toplanmasını ve orduya özel yetkiler tanınmasını öngören kararname dün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Muhalefet lideri Henrique Capriles, ülkede parlamenter sisteme ‘darbe’ yapıldığını öne sürdü: “Bu anayasa aykırı kararname ve Maduro’nun kendisi hukukun üstünde değil. Hiçbir bakan anayasadan üstün değil. Bu kararname herhangi birşey için kullanılabilir. Maduro eğer bu kararnameyi uygulamak isterse, savaş için tankları da hazırlamalı.”

Maduro ise, Sosyalistlerin 16 yıllık iktidarı geçtiğimiz Aralık ayında kaybettiği ülkeyi dış tehditlere karşı korumak için olağanüstü halin gerekliliğini savundu; kuvvetler ayrılığının da son bulabileceği mesajı verdi: “Meclis siyasi geçerliliğini kaybetmiştir. Ortadan kalkmasının ise zaman meselesi olduğuna inanıyorum.”

Venezuela’da yüksek enflasyon, kamu hizmetlerindeki aksamalar, ekonomik kriz ve elektrik kesintileri halkı bezdirmiş durumda. Gıda ürünlerinin arzı ve dağıtımında sorunlar yaşanan ve marketlerin yağmalandığı ülkede sokak eylemlerinin yayılması bekleniyor.


Hastanelerde ilaç ve elektrik olmadığı için ciddi sorunlar yaşanıyor.

ASKERE ÇAĞRI: TARAFINI SEÇ

Venezuela'da olağanüstü hal durumunun ilan edilmesinin ardından muhalefet lideri Henrique Capriles, orduya "Ya anayasanın yanında olun ya da Maduro'nun" çağrısında bulundu.

Gazetecilere konuşan Capriles, "Biz Venezuelalılar, olağanüstü hail ile ilgili kararı tanımayacağız. Bu, Maduro’nın kendisini anayasadan üstün bir konuma getirmesidir" dedi.

Capriles, "Bunu yürürlüğe sokmak için, savaş tanklarını ve askeri jetlerini konuşlandırmaya hazır olsa iyi olur. Ve silahlı kuvvetlere şunu söylüyorum: Doğrunun yanında olma, anayasayla mı yoksa Maduro’yla mı olacağınıza karar verme vakti yaklaşıyor" diye konuştu.

Capriles, muhalefetin darbe çağrısı yapmadığını fakat Maduro’nun referandumla devrilmesi için yasal ve anayasal bir yol arayışında olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 18:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35