Venezuelalı göçmenlerin dönüşü için ücretsiz uçak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Peru, Ekvador ve Kolombiya'ya göç edip ülkelerine geri dönmek isteyen Venezuelalılar için ücretsiz uçak seferleri düzenleneceğini duyurdu

Venezuelalı göçmenlerin dönüşü için ücretsiz uçak

Venezuela, ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle komşu ülkelere göç eden vatandaşlarının dönüşü için özel uçak seferleri düzenlemeye başlıyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, "Ana Vatana Dönüş" adı verilen plan kapsamında komşu ülkeler Peru, Ekvador ve Kolombiya'ya göç edip ülkelerine geri dönmek isteyen Venezuelalılar için ücretsiz uçak seferleri düzenleneceğini açıkladı.

Maduro, plan kapsamında çarşamba günü Ekvador'dan, cumartesi günü ise Peru'dan göçmenler için özel uçak seferleri yapılacağını bildirdi.

Hükümet geçen hafta Peru'nun başkenti Lima'dan kalkan bir uçakla 100 kadar göçmeni ülkeye geri getirmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, son 3 yılda ülkedeki ekonomik kriz, kıtlık ve siyasi çatışmalardan kaçan 2,3 milyon Venezuelalı komşu ülkelere göç etti. 

Yüzde 100 bine ulaşan hiper-enflasyon ve para birimi pesodaki hızlı değer kaybı insanların alım gücünü zayıflatırken tasarruflarını yok ediyor.

YORUM EKLE

banner39